Jak wyglądają ceny dysków SSD za granicą?
Zeszłoroczna powódź w Tajlandii w wyniku której zalane zostały główne fabryki największych producentów dysków talerzowych bardzo namieszała na rynku "twardzieli". Ceny szybko podniosły się nawet o ponad 200%, w wyniku czego dyski SSD, które były uważane za drogie, stały się ciekawą ofertą. Na dzień dzisiejszy ceny dysków twardych nieco zmalały, lecz według Western Digital na powrót do normalnych cen musimy poczekać jeszcze do 2014 roku. Przyjrzyjmy się zatem jak wygląda sytuacja na rynku dysków SSD. Który producent oferuje najlepszy stosunek ceny do oferowanej pojemności? Na wykresie w rozwinięciu możemy zobaczyć, że najlepiej w tym zestawieniu wypada dysk Crucial M4 w wersji 256GB. Za 1GB przestrzeni przyjdzie nam zapłacić jedynie 0.82 dolara.
Na samym dole wykresu znalazł się najmniej opłacalny dysk SSD Intel 320 Series o pojemności zaledwie 40GB, z czego za każdy GB przyjdzie nam zapłacić aż 2.31 dolarów. Dyski o małych pojemnościach są słabo opłacalne, a w dodatku oferują skromne prędkości. Urządzenia o większej pojemności wynoszącej od 120GB do 256GB mają najlepszy stosunek ceny do oferowanej pojemności, a dodatkowo są zdecydowanie szybsze i niekiedy oferują zapis i odczyt danych na poziomie 500MB/s lub więcej. Pod uwagę należy wziąć fakt, że ceny dysków na wykresie pochodzą z zagranicy.
Źródło: TechPowerUP
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27