Jak uruchomić Air Link na goglach VR Oculus Quest 2? Bezprzewodowe granie w tytuły z PC dostępne dla wszystkich
Przed niespełna dwoma tygodniami otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie, że popularne gogle wirtualnej rzeczywistości Oculus Quest 2 otrzymają niebawem istotną aktualizację. Chodziło o opcję Air Link, dzięki której posiadacze gogli mogliby bez dodatkowych machinacji, bezprzewodowo grać w gry z pecetów. Dotąd urządzenie ze stajni Facebooka mogło działać samodzielnie, udostępniając gry dedykowane goglom bądź "po kablu", dzięki przewodowemu połączeniu Oculus Link (przewód do kupienia oddzielnie). Ten ostatni sposób umożliwiał co prawda granie w goglach w gry z PC, jednak nie było to zbyt komfortowe (i bezpiecznie). Użytkownicy mogli więc alternatywnie nabyć program o nazwie Virtual Desktop, który eliminował potrzebę łączności przewodowej i pozwalał grać po WiFi. Jednak dopiero teraz deweloperzy udostępniają oficjalne narzędzie do zabawy pozbawionej przewodów, a co najważniejsze - darmowej (bowiem oprogramowanie Virtual Desktop nie było znowu takie tanie).
Aktualizacja gogli Oculus Quest 2 przynosząca narzędzie Air Link jest już dostępna. Aby z niej korzystać, należy co nieco pogrzebać w ustawieniach gogli oraz ustawieniach programu Oculus na PC. Oto jak to zrobić.
Pierwszy Oculus Gaming Showcase za nami. Pokazano szczegóły Resident Evil 4 VR i zapowiedziano nowe gry
Aby zagrać bezprzewodowo w gry z PC na goglach Oculus Quest 2, powinniśmy przede wszystkim upewnić się, że mamy najnowszą wersję oprogramowania o numerze v28. Jeśli nie, należy przejść do ustawień gogli do zakładki Informacje (Zdj. 1). Jeśli wersja softu nie zaczyna się od 28, to należy sprawdzić dostępność aktualizacji i ją pobrać. Następnym krokiem będzie upewnienie się, że także desktopowa wersja oprogramowania Oculus jest aktualna, a nawet, czy w ogóle ją mamy. Jeśli nie, oprogramowanie dedykowane Windowsowi znajdziecie klikając TUTAJ. Jako krok trzeci powinniśmy upewnić się, że zarówno gogle jak i komputer znajdują się w tej samej sieci WiFi. Następnie otwieramy windowsową aplikację Oculus, przechodzimy do zakładki Ustawienia → Beta i zaznaczamy opcję Air Link jako aktywną (Zdj. 2).
Zdj.1
Zdj. 2
Kolejna generacja gogli VR Oculus Quest 2 jeszcze nie w tym roku. Facebook rozwiewa wątpliwości o Quest 3 / Quest Pro
Po tych krokach ponownie zakładamy gogle i wchodzimy w ustawienia i odnajdujemy zakładkę Skróty. Odtąd powinna figurować tu nowa plansza Oculus Air Link (Zdj. 3). Klikamy w nią i czekamy aż gogle nawiążą połączenie z PC (Zdj. 4). Pamiętajmy, że w tym czasie oprogramowanie Oculus na komputerze musi być ciągle włączone. Gdy Oculus znajdzie już naszego peceta, na końcu klikamy jeszcze na Parowanie oraz Uruchom (Zdj. 5). Po tych krokach powinniśmy znaleźć się już w nowym (zabarwionym na siwo) środowisku Oculus Air Link, z którego uruchamiać będziemy gry i aplikacje niedostępne na gogli działających samodzielnie. Jak to zrobić? Jednym z najłatwiejszych sposobów będzie skorzystanie z platformy Steam.
Zdj. 3
Zdj. 4
Zdj. 5
Jaka myszka do gier? Jaka klawiatura mechaniczna? Co wybrać? Poradnik zakupowy i polecane peryferia na kwiecień 2021
Jeśli na swoim PC mamy zainstalowanego Steama, musimy jeszcze pobrać z jego repozytorium darmowy program SteamVR, a następnie (wciąż w goglach na głowie) go uruchomić (Zdj. 6). Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zostaniemy przeniesieni do kolejnego środowiska, będącego wirtualnym otoczeniem (pokojem) Steama. Teraz wystarczy tylko użyć przycisku Menu na lewym kontrolerze, aby otworzyć swoją bibliotekę steamowych gier. Te, które obsługują wirtualną rzeczywistość będą wyróżnione. Pozostałe gry, w które również będziemy mogli zagrać w goglach, ale które nie są napisane specjalnie pod VR, zostaną uruchomione na wirtualnym monitorze 2D. W środowisku Steam można dokonywać także zakupów nowych gier, zaś w środowisku Air Link można przełączać się między kilkoma uruchomionymi aplikacjami. Warto o tym wiedzieć, jeśli po uruchomieniu gry nie pojawi się ona od razu na goglach, a na monitorze komputera. Wystarczy wtedy sięgnąć do wirtualnej konsoli i przełączyć się na widok gry.
Zdj. 5
REALME 8 jako smartfon dla młodzieży: Gry mobilne, długi czas pracy na baterii i wyróżniające się tryby fotograficzne
Podczas korzystania z Oculus Air Link należy pamiętać, że opcja ta wciąż jest w fazie beta. Oznacza to, że nie u wszystkich użytkowników działa ona w pełni zadowalająco: jedni donoszą o zupełnie płynnej zabawie, inni o zupełnej niegrywalności, przycinaniu i innych artefaktach audiowizualnych. Jeśli borykamy się z podobnymi problemami warto sprawdzić kilka rzeczy. Po pierwsze wyłączyć w goglach eksperymentalne odświeżanie 120 Hz (które także pojawiło się wraz z aktualizacją v28). Remedium dla niektórych osób wydaje się odpowiednie dostosowanie szybkości transmisji bitów w ustawieniach Air Link gogli. Na koniec pamiętajmy, że panaceum na całe zło bywa często zrestartowanie peceta bądź gogli. Część osób dopiero po restarcie jest w stanie odszukać w menu skrótów opcji Air Link.