Jak radzi sobie AMD Ryzen 7 3700U w laptopach Lenovo i HP?
W styczniu AMD oficjalnie ujawniło szczegóły dotyczące drugiej generacji mobilnych APU pod kodową nazwą Picasso. Wśród nich znalazły się takie jednostki jak Ryzen 3 3200U, Ryzen 5 3500U oraz Ryzen 7 3700U. Choć specyfikacja nie była znacząco poprawiona względem Raven Ridge, nieco wyższe taktowanie oraz ulepszony proces technologiczny powinny dać pewne benefity laptopom w nie wyposażonym. Niektóre firmy tj. Lenovo, HP czy Acer już zaprezentowały swoje nowości opierające się o wspomniane układy APU. W sieci z kolei pojawiają się pierwsze testy, które wskazują, że m.in. laptopy Lenovo wyjątkowo dobrze radzą sobie z drugą generacją APU. Po wpadkach, jakie uprzednio doświadczało Lenovo dobrze widzieć, że tym razem sprzęt jest lepiej dopracowany.
Według serwisu Notebookcheck, niektóre laptopy Lenovo oferują o 58% wyższą wydajność APU Ryzen 7 3700U w porównaniu do tego samego układu montowanego w laptopach HP.
Amerykański oddział Notebookcheck wziął na warsztat cztery notebooki wyposażone w APU Ryzen drugiej generacji pod nazwą Picasso. Wszystkie laptopy posiadały najmocniejsze APU, czyli Ryzen 7 3700U. Posiada on cztery rdzenie i osiem wątków. Bazowe taktowanie wynosi 2,3 GHz z możliwością podniesienia w trybie Turbo do maksymalnie 4,0 GHz. Wraz z procesorem zintegrowano układ graficzny AMD Radeon Vega 10, doskonale już znany z jednostki Ryzen 7 2700U. TDP pozostało niezmienione i wynosi 15W z możliwością podniesienia do 25W. Jak laptopy firm Lenovo oraz HP radzą sobie z tym układem?
Okazuje się, że zdecydowanie lepiej wypada tutaj Lenovo w postaci notebooków ThinkPad E595 oraz IdeaPad S540-14. Najlepiej jednak poradził sobie ThinkPad, który pod dłuższym obciążeniem w programie Cinebench R15 zdołał utrzymać wydajność na równym i całkiem wydajnym poziomie osiągając średnio 684 punkty w teście wielowątkowym. Test prowadzony przez Notebookcheck jest o tyle miarodajny, że tutaj ładowane są testy jeden po drugim przez przynajmniej kilkanaście razy - w ten sposób sprawdzane jest, czy układ jest w stanie utrzymać wysokie taktowanie pod dłuższym obciążeniem wszystkich wątków. Nieco gorzej, choć nadal bardzo dobrze poradził sobie multimedialny IdeaPad S540-14, osiągając średnio 640 punktów. Znacznie gorzej poradziły sobie laptopy HP (Envy x360-13 oraz HP 14), gdzie w przypadku hybrydy Envy tylko w dwóch pierwszych powtórzeniach wynik oscylował w okolicy 680 punktów, a potem drastycznie spadł do poziomu około 440 punktów. Wskazuje to na dość szybki spadek taktowania układu Ryzen 7 3700U nawet po krótszym obciążeniu, czego nie można powiedzieć z kolei o dwóch wspomnianych laptopach Lenovo. Tymczasem za kilka dni na PurePC pojawi się test innego laptopa (marki Acer) z układem AMD Ryzen 5 3500U i zobaczymy jak poradzi sobie w konfrontacji z Ryzenami pierwszej generacji oraz procesorami Intel Whiskey Lake-U.
Powiązane publikacje

HP zapłaci miliony za oszukiwanie klientów. Wodoodporne klawiatury okazały się fikcją. Które modele objęto pozwem?
26
Microsoft Surface Laptop 7 AI z procesorami ARM Snapdragon X Elite zostały oznaczone jako często zwracane
25
Nowe laptopy od Hyperbook oferują chłodzenie wodne, układ NVIDIA GeForce RTX 5090 i nawet 192 GB RAM DDR5
40
Kolejny laptop z rozwijanym ekranem. Tym razem jednak rozwiązanie może się okazać praktyczniejsze
23