Jack Dorsey i Elon Musk chcą zniesienia prawa własności intelektualnej. To rewolucja czy zagrożenie dla twórców?
Granice własności intelektualnej coraz częściej stają się przedmiotem dyskusji w świecie nowych technologii. Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji, platform cyfrowych, a także globalna wymiana treści sprawiają, iż pojawiają się głosy kwestionujące sens dotychczasowych regulacji. Czy nadszedł właśnie czas na przewartościowanie zasad dotyczących twórczości, wiedzy, jak rónież i patentów? W tekście przyglądamy się najnowszym głosom w tej debacie.
Prawo własności intelektualnej to w gruncie rzeczy globalna lobotomia naszej zbiorowej nieświadomości. Wszystkie idee pochodzą ze wspólnej świadomości i powinny do niej wrócić, wolne od interesów korporacji tak szybko, jak to tylko możliwe – mówi Max Keiser.
OpenAI oraz Meta w tarapatach. Firmy zostały pozwane, ponieważ ChatGPT oraz LLaMA rażąco łamią prawa autorskie
W ostatnich dniach Jack Dorsey, współzałożyciel Twittera i Square, a także Elon Musk, CEO Tesli i SpaceX, publicznie zakwestionowali sens istnienia prawa własności intelektualnej. Dorsey w krótkim wpisie na platformie X (dawniej Twitter) stwierdził: „delete all IP law”, na co Musk odpowiedział: „I agree”. Ich stanowisko spotkało się z mieszanymi reakcjami, od entuzjazmu zwolenników otwartego dostępu do wiedzy, po obawy wielu twórców, jak również ekspertów o przyszłość ochrony ich dzieł.
Lian Li pozwało Phanteksa o naruszenie własności intelektualnej. Poszło o system szybkiego łączenia wentylatorów
Zwolennicy zniesienia prawa własności intelektualnej argumentują, że obecne regulacje hamują innowacje i służą głównie korporacjom. Max Keiser, znany entuzjasta kryptowalut, stwierdził, że prawo to jest „globalną lobotomią naszej zbiorowej nieświadomości”. Z kolei krytycy, tacy jak Chris Pavlovski, CEO platformy Rumble, ostrzegają, że brak ochrony prawnej umożliwi wielkim firmom wykorzystywanie cudzej twórczości bez zgody, a także bez wynagrodzenia. Debata ta podkreśla rosnące napięcia między zwolennikami decentralizacji a tradycyjnymi strukturami prawnymi w dobie dynamicznego rozwoju technologii.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
36
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72