Ile miejsca zajmuje dzisiejszy Internet? Ok. 10 bilionów TB
Pewnie każdy z nas zastanawiał się kiedyś choćby przez ułamek sekundy nad tym, jak ogromny musi być współczesny Internet? Sami każdego dnia generujemy setki porcji nowych danych, które z sieci nigdy nie znikną, choćby na pierwszy rzut oka były kiedyś niedostrzegalne. Ale nie tylko przeciętni użytkownicy "napompowują" Internet. Sieć "puchnie" od rozwiązań takich jak sztuczna inteligencja, rosnący wciąż Internet Rzeczy czy nawet niepozorny YouTube, na którego z każdą minutą przybywa 500 godzin filmów. Zgodnie z ostatnimi badaniami, Internet "waży" około 10 jottabajtów, czyli 10 i 24 zera bajtów, co z kolei daje około 10000000000000 TB. Liczba ta jednak wciąż rośnie, bo i danych na serwerach w magicznym tempie przybywa.
Każdy z nas - Internautów generuje nowe dane w zastraszającym tempie. Ostatnie szacunki mówią o tym, że Internet może mieć już około 10 jottabajtów, a liczba wciąż rośnie.
Co nam daje szybszy Internet LTE w sieci Plus?
Jak mówi Rafał Lorenc dyrektor IT firmy nazwa.pl. współczesny Internet można porównać do sieci wodociągowej z dużą ilością przepompowni i zbiorników magazynowych, z tą różnicą, że zamiast wody przesyłane są informacje, a dane płyną za pomocą światłowodów – zamiast rur, zbiornikami magazynowymi są natomiast nowoczesne klastry serwerów oraz macierze dyskowe. Ważnym elementem tego systemu są punkty wymiany ruchu (danych), czyli swoiste przepompownie informacji. W jednym z kluczowych globalnych punktów wymiany danych, czyli kompleksie Data Center znajdującym się we Frankfurcie, co sekundę przesyłane jest 6,4 Terabitów (6.4Tbit/s) danych. Za współczesnym Internetem, dostępem online do usług, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia, stoi potężna infrastruktura sieciowa. Bez światłowodów i szybkich serwerów wszystkie te usługi po prostu nie mogłyby funkcjonować. Mimo tego, że dane przesyłane są po łączach światłowodowych z prędkością bliską prędkości światła (97,9 proc.), to w zestawieniu z międzykontynentalnymi odległościami czas przesyłu informacji może być zauważalny dla przeciętnego użytkownika. Dla przykładu, 90 ms, tyle czasu zajmuje przesłanie pakietu danych pomiędzy Europą a Ameryką Północną (Londyn – Nowy Jork). Można by pomyśleć, że to niewiele, jednak dla standardów współczesnych systemów sieciowych to spore opóźnienie. Każdy kolejny punkt pośredniczący w wymianie spowalnia dostęp do danych, dlatego dla płynności działania usług ważne jest korzystanie z szybkich serwerów bezpośrednio podłączonych do światowych punktów wymiany danych.
Xiaomi otwiera pierwszy w Polsce autoryzowany sklep internetowy
Rozwój nowoczesnych technologii ma dziś wymiar mocno użytkowy. Z technologii opartych o sztuczną inteligencję czy Internet Rzeczy użytkownicy korzystają codziennie posługując się smartphone’m czy rozwiązaniami pozwalającymi kontrolować np. dom czy infrastrukturę biurową. W momencie gdy użytkownik zadaje pytanie do wirtualnego asystenta w telefonie, za każdym razem łączy się z Internetem. Telefon w poszukiwaniu informacji czy to o pogodzie, najszybszej trasie przejazdu, czy lokalnych wydarzeniach kulturalnych łączy się z serwerem. Wszystkie te czynności generują konieczność komunikacji z wykorzystaniem sieci Internet, a co za tym idzie łączy światłowodowych i serwerów. Według przewidywań Cisco do 2018 roku urządzenia wchodzące w skład tak zwanego Internetu Rzeczy wytwarzać będą rocznie ponad 400 zettabajtów danych. Cały ten ruch musi być obsłużony. Tylko nowoczesne Data Center, wyposażone w najnowsze routery i przełączniki przekazujące dane w odpowiednie miejsca, mogą zapewnić sprawne przetwarzanie tak ogromnych ilości danych – tłumaczy Rafał Lorenc.
Czyściciele - niepokojący film o pracy moderatorów Internetu
Polski Internet przyspiesza. Według programu rozwoju NFS (Narodowy Plan Szerokopasmowy) do 2020 roku szerokopasmowy dostęp do sieci o minimalnej prędkości 30 Mbps, a docelowo 100 Mbps, ma posiadać co najmniej 50 proc. gospodarstw domowych w kraju. Działania wspierające rozwój dostępu do szybkiego Internetu realizuje także NASK, który w ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej nie tylko dostarczy szerokopasmowy Internet od szkół, ale także zapewni systemy bezpieczeństwa oraz treści edukacyjne. Na rynku pojawiły się także oferty komercyjne pozwalające na przesył danych z prędkością 1 Gbps. Rozwój infrastruktury, a co za tym idzie samej dostępności do Internetu, to ważny element wpływający na polską gospodarkę – zauważa Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl. Iinicjatywy jak OSE, prowadzone przez NASK, to świetny pomysł, w dodatku oprócz infrastruktury telekomunikacyjnej dostarczają one rozwiązania związane z bezpieczeństwem w sieci, idące w parze z edukacją. Dla nazwa.pl, firmy nr 1 w Polsce, te dwa obszary, czyli nowoczesna infrastruktura i bezpieczeństwo, to elementy długofalowej strategii rozwoju – tłumaczy Cebrat. Jego słowa potwierdzają aktywność firmy, chociażby w postaci podpisania protokołem DNSSEC wszystkich domen zarejestrowanych za pośrednictwem tego rejestratora. Nie bez echa przeszły także inwestycje infrastrukturalne, czyli otwarcie nowego Data Center w ATM Warszawa, a to według firmy jeszcze nie koniec. Celem firmy jest dostarczenie najlepszych usług, odpowiadających potrzebom Klientów. Wśród tych potrzeb z pewnością są kwestie związane bezpieczeństwem i szybkością działania usług, dlatego w tym obszarze już wkrótce nazwa.pl zaprezentuje kolejne rozwiązania o światowym standardzie i globalnej skali – podsumowuje Cebrat.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57