ACTA 2 nie wejdzie w życie - Parlament odrzucił dyrektywę
Możemy spać spokojnie - śmieszne kotki i memy zostają z nami! W czwartek Parlament Europejski odrzucił projekt dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, potocznie zwanej ACTA 2. Europosłowie uczestniczyli w głosowaniu, które miało zdecydować czy rozpoczną się dalsze prace nad dyrektywą z Radą Europejską. Za przyjęciem ustawy w obecnej formie było 278 posłów, 318 przeciw a 31 wstrzymało się od głosu. Odrzucenie projektu nie oznacza jednak, że możemy całkowicie zapomnieć o sprawie. Dyrektywa zostanie poddana poprawkom a we wrześniu tego roku ponownie trafi do Parlamentu w celu kolejnego głosowania. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnia jednak, że memy nawet w przypadku przegłosowania ustawy będą bezpieczne.
We wrześniu wrócimy do tej kwestii, aby dokładniej się zastanowić i spróbować rozwiać obawy ludzi, a jednocześnie zaktualizować zasady dotyczące praw autorskich we współczesnym środowisku cyfrowym.
Wikipedia zamknięta. Nie dla dyrektywy UE o prawie autorskim
Dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym wywołała w ostatnich dniach prawdziwą burzę. Internauci zainteresowani całą sprawą dzwonili i pisali listy do eurodeputowanych a Wikipedia na 24 godziny praktycznie przestała funkcjonować. Twórcy najpopularniejszej encyklopedii świata apelowali, że treść projektu nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim i zagraża wolności online tworząc przeszkody w dostępie do sieci wprowadzając przy tym nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Wikipedyści obawiali się, że jeżeli propozycja zostanie przyjęta, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może być niemożliwe a Wikipedia będzie poważnie zagrożona.
Zdania na temat głosowania było bardzo podzielone. Część z eurodeputowanych nie godzi się z obecną decyzją i zapowiada pracę nad poprawkami, tak aby pod koniec 3 kwartału tego roku dyrektywa została już przegłosowana. „Żałuję, że większość posłów do PE nie poparła stanowiska, które ja i komisja prawna popieramy. Jest to jednak część procesu demokratycznego. We wrześniu wrócimy do tej kwestii, aby dokładniej się zastanowić i spróbować rozwiać obawy ludzi, a jednocześnie zaktualizować zasady dotyczące praw autorskich we współczesnym środowisku cyfrowym." - powiedział po głosowaniu niemiecki deputowany Axel Voss. Na oficjalnej stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego możemy przeczytać, że Polska nie poparła dyrektywy zaproponowanej przez Komisję Europejską i nie akceptuje żadnych rozwiązań zmierzających do ograniczania wolności słowa w Internecie.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57