Intel zwiększa produkcję procesorów w litografii 14 nm
Problemy Intela z przechodzeniem na 10-nanometrową litografię to historia ciągnąca się już tak długo, że niektórym może już chyba wychodzić bokiem. Niestety, ale tematu nie da się uniknąć, skoro problemy te wpływają nie tylko na pozycję samego Intela, ale także producentów komputerów, no i wreszcie konsumentów. Brak możliwości uruchomienia masowej produkcji dużych procesorów w 10-nanometrowej litografii sprawia, że Intel musi odświeżać swoją ofertę układami 14-nanometrowymi. Dorzucanie kolejnych modeli w tej litografii powoduje, że coraz trudniej jest Intelowi nadążać z realizacją zamówień. To w końcu doprowadziło do tego, czego można było się spodziewać, a więc wzrostów cen.
Nowe zakłady w Wietnamie już za dwa tygodnie mają osiągnąć pełnię mocy produkcyjnych. To może nie wystarczyć, ale lepsze to, niż nic.
Konsumenci planują kupno procesora Intela powinni mocno się nad tym zastanowić, bo ceny niektórych modeli w ostatnich tygodniach poszły w mocno w górę. To skutek niedoboru procesorów na rynku. Przykładowo miesiąc temu ceny Core i5-8400 zaczynały się od około 750 złotych. Obecnie ceny tych układów sięgają już nawet kwoty 1050 złotych. W sierpniu za Core i7-8700 można było zapłacić minimalnie około 1300 złotych, a obecnie aż około 1700 złotych. W niektórych sklepach ceny wzrosły do nawet 2100 złotych. Minimalne ceny Core i3-8300 wzrosły w ciągu miesiąca z około 610 do blisko 750 złotych. Podwyżki nie dotyczą najnowszej generacji procesorów Intela, ale też starszych. Przykładowo Core i5-7600 w sierpniu był do kupienia za około 850 złotych, a teraz jego minimalne ceny to kwoty powyżej 1000 złotych. Na razie wzrosty cen procesorów Intela nie wpływają niekorzystnie na procesory AMD. Warto jednak pamiętać o tym, że ewentualny wzrost popytu na te ostatnie też może uruchomić podwyżki. Na razie nic jednak nie wskazuje na to, aby firma AMD nie była przygotowana na wzrost zainteresowania na rynku jej procesorami.
Wracając do Intela, to jakiś czas temu pojawiła się plotka o tym, że firma chce problemy z dostawami procesorów rozwiązać poprzez przeniesienie produkcji części z nich do zakładów TSMC. Plotka została w miarę szybko zdementowana. Niedawno pisałem o tym, że Intel przywraca produkcję chipsetów H310, pod nazwą H310C, ale nie w litografii 14-nanometrowej, a w 22-nanometrowej. Firma podejmuje też inne działania mające na celu poprawienie dostępności procesorów. Już od jakiegoś czasu trwają przygotowania do uruchomienia masowej produkcji 14-nanometrowych procesorów w nowych zakładach ulokowanych w Wietnamie. Z planów firmy wynika, że osiągnięcie masowej produkcji ma nastąpić 8 października, a więc już za dwa tygodnie. Wtedy właśnie ruszą dostawy z tej placówki.
Test procesora Intel Core i7-8700K - Premiera Coffee Lake
Z nowych linii produkcyjnych w Wietnamie schodzić mają procesory Core i3-7100U, i7-7600U, i7-7500U, i5-7200U, i5-7300U, i3-7130U, i3-7100U, i3-7020U, a także Pentium 4415U oraz Celeron 3865U i 3965U. Nie wiadomo obecnie, czy do zakładów w Wietnamie produkcja tych modeli zostaje przeniesiona z innych, czy ma ona stanowić uzupełnienie dla innych linii produkcyjnych. Jak widać wszystkie procesory na liście to modele niskonapięciowe. Wygląda więc na to, że Intel w pierwszej kolejności stara się rozwiązać problemy z dostawami układów dla komputerów przenośnych. Obecnie trudno stwierdzić, co będzie dalej działo się z cenami procesorów dla komputerów stacjonarnych, ale także chociażby Xeonów, które też drożeją. Intel jest w dość złej sytuacji, z której może się szybko nie wykaraskać. Otwartym pozostaje pytanie o to, czy na zamieszaniu po stronie Intela realnie skorzystać może firma AMD? Niestety, po stronie OEM-ów i ODM-ów to nie jest takie proste, choć wszystko zależy od tego, jak zła jest sytuacja danego podmiotu. AMD na pewno ma szansę na zwiększenie sprzedaży w handlu detalicznym.
Powiązane publikacje

Dying Light: The Beast oraz Civilization VII za darmo przy zakupie procesorów Intel Core lub Intel Core Ultra
30
Procesor Xiaomi XRING z 8 rdzeniami, GPU Imagination i 4 nm litografią może zadebiutować w smartfonach już w maju 2025
9
AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91