Intel został ukarany przez Komisję Europejską za niewłaściwe praktyki rynkowe. W grę wchodzi pokaźna kwota
Duże spółki technologiczne muszą być świadome, że znajdują się pod ciągłą obserwacją regulatorów rynku z różnych krajów. Przekonał się o tym niejednokrotnie chociażby Microsoft, któremu wielokrotnie zarzucano praktyki monopolistyczne. Z problemami boryka się także Intel. Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu pokaźnej kary na amerykańską firmę. Uzasadnieniem jest nadużywanie dominującej pozycji na rynku.
Komisja Europejska nałożyła na Intel karę w wysokości ponad 376 mln euro za niewłaściwe praktyki w latach 2002-2006. Jest to kolejna odsłona batalii toczonej pomiędzy amerykańską spółką, a organami Unii Europejskiej.
Unia Europejska wskazała firmy technologiczne, które będzie obowiązywał DMA, czyli akt o rynkach cyfrowych
Sprawa sięga 2009 roku, kiedy to Komisja Europejska ukarała spółkę kwotą 1,06 mld euro za dwie niewłaściwe praktyki rynkowe. Po pierwsze, chodziło o oferowanie ukrytych rabatów producentom sprzętu, jeśli ci kupowali większość lub wszystkie procesory od Intela. Po drugie, o płacenie producentom, by ci opóźniali debiut rynkowy sprzętu zawierający konkurencyjne CPU oraz za ograniczanie dostępności tych urządzeń. Decyzja Komisji Europejskiej została jednak częściowo anulowana przez sąd w 2022 roku. W mocy utrzymano jedynie ustalenia dotyczące drugiej z wymienionych wyżej praktyk, jednakże kara została zniesiona w całości, ponieważ były problemy z oszacowaniem jej wielkości.
Intel ujawnił wyniki finansowe za Q2 2023 - jest lepiej niż kwartał wcześniej, ale nadal słabiej niż rok temu
Teraz Komisja Europejska nałożyła na Intel karę, która odnosi się wyłącznie do drugiej praktyki. Mowa tutaj o kwocie 376,36 mln euro. Sprawa dotyczy działań, które miały miejsce między listopadem 2002, a grudniem 2006 roku. Intel płacił w tym okresie trzem producentom (HP, Acer i Lenovo), żeby ci opóźniali lub wstrzymywali premierę sprzętu zawierającego konkurencyjne dla amerykańskiego przedsiębiorstwa rozwiązania. Jak podaje Komisja Europejska, było to naruszenie Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Kara jest dużo mniejsza niż poprzednio, ale i tak będzie przez spółkę odczuwalna. Przypomnijmy, że zysk netto Intela w drugim kwartale 2023 roku wyniósł 1,5 mld dolarów.
Powiązane publikacje

Grupa OLX na celowniku UOKiK. Zarzuty kierowane do platformy OLX dotyczą systemu ocen, który jest pozbawiony sensu
27
TSMC osiągnęło porozumienie z amerykańskimi związkami zawodowymi. Start fabryki w Arizonie nie jest zagrożony
22
AI Alliance - utworzono ogólnoświatową grupę, która zajmie się sztuczną inteligencją. Na jej czele Meta oraz IBM
25
Spotify z kolejną w tym roku rundą zwolnień. Z pracą będzie musiała pożegnać się znacząca liczba osób
42