Intel: Wiemy jak produkować 7 nm procesory
Czołowi producenci układów scalonych od pewnego czasu bardzo chętnie chwalą się postępami w opracowywaniu kolejnych procesów technologicznych - liczne zapowiedzi mają poprawić ich wizerunek i przyciągnąć inwestorów, którzy będą pod wrażeniem nowych technologii pozwalających na zarobienie jeszcze większej ilości gotówki. W tym momencie Intel oferuje 14-nanometrowe procesory w segmencie mobilnym, a już za chwilę wprowadzi desktopowe układy produkowane w tej samej litografii. Powstaje więc pytanie... co dalej? Według dostępnych informacji, premiera 10-nanometrowych procesorów Intela odbędzie się najwcześniej w 2017 roku, a musimy również brać pod uwagę możliwe opóźnienia. Dwucyfrowy wymiar technologiczny nie robi na wielu osobach zbyt wielkiego wrażenia, więc zajmijmy się teraz jeszcze niższą litografią.
Intel: Poznaj sekrety fabryk, w których powstają procesory
O procesie 7 nanometrów piszemy tak, jakbyśmy widzieli go przez mgłę - rzeczywiście, wspomniany wymiar wydaje się bardzo odległy i oczywiście trudny do uzyskania. A co na ten temat ma do powiedzenia Intel? W chwili obecnej trwają zaawansowane prace nad wspomnianą litografią, zaś sam producent twierdzi, że "wie jak produkować układy w 7-nanometrowym procesie technologicznym".
Intel naturalnie nie ujawnia zbyt wielu szczegółów na temat swojej litografii, jednak dzięki wcześniejszy informacjom wiemy, że do wspomnianej litografii konieczne będzie stosowanie nowych materiałów, a producenci będą zmuszeni zmienić strukturę tranzystorów. David Kanter, ekspert RealWorldTech twierdzi, że Intel zastosuje technologię QWFET (Quantum Well FET) do osiągnięcia zadowalającej wydajności tranzystorów przy napięciu 0,5 V (obecnie 0,7 V) już przy 10-nanometrowej litografii. Premiera 7-nanometrowych procesorów ma nastąpić w 2018 lub 2019 roku.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4