Intel wchodzi na rynek OEM z pierwszą dedykowaną kartą graficzną Iris Xe dla desktopów i publikuje pierwsze zdjęcie Xe-HPC
Stosunkowo niedawno firma Intel wprowadziła na rynek laptopy z pierwszymi dedykowanymi układami graficznymi opartymi na architekturze Xe-LP. Mowa rzecz jasna o Intel Xe Max - nowe iGPU o nazwie Iris Xe Graphics mieliśmy okazję już przetestować (w dwóch wariantach: z 96 i 80 jednostkami wykonawczymi). Teraz Niebiescy ogłosili, że zamierzają wejść na rynek OEM z pierwszą dedykowaną kartą graficzną Iris Xe dla desktopów. W tym celu podjęli się współpracy z dobrze znanymi użytkownikom producentami. Na tę chwilę mowa jest o firmach ASUS i Colorful, których konstrukcjom możemy bliżej się przyjrzeć. Pierwsza wyróżnia się tym, że nie została wyposażona nawet w wentylatory, przypominając najbardziej podstawowe karty sprzed lat, przeznaczone często właśnie dla gotowych zestawów. Druga to standardowy model z dwoma wentylatorami.
Intel wchodzi na rynek OEM z pierwszą dedykowaną kartą graficzną Iris Xe dla desktopów. Z okazji nowego ogłoszenia zaprezentowano pierwsze dwa modele opracowane we współpracy z firmami ASUS i Colorful.
Test Acer Swift 3X - Premiera karty Intel Iris Xe MAX Graphics
Karty graficzne Intel Irix Xe, opierające się na architekturze Xe, będą wytwarzane w 10-nanometrowej litografii SuperFin. Układ DG1 przeznaczony dla desktopów ma cechować się 80 jednostkami wykonawczymi (ang. Execution Units), czyli mniej niż w mobilnej wersji Iris Xe Max, która ma ich 96. Karty będą wyposażone w 4 GB pamięci LPDDR4X na 128-bitowej magistrali z przepustowością na poziomie 68 GB/s. Nie znamy częstotliwości taktowania, ale przewiduje się, że może ona wynieść przynajmniej 1700 MHz (w przypadku mobilnego układu Iris Xe Max jest to 1650 MHz). Pobór mocy będzie nieco wyższy niż wspomnianego Iris Xe Max (30 W zamiast 25 W). Obsłużą m.in. kodek AV1, Adaptive Sync czy treści w formacie HDR. Jak można łatwo się domyślić i wywnioskować po specyfikacji, nie będą to karty przeznaczone dla graczy i trafią tylko do gotowych zestawów (OEM). Według serwisu Legit Reviews mają być sparowane wyłącznie z procesorami Intel 9. i 10. generacji (Coffee Lake-S i Comet Lake-S) i płytami głównymi opartymi na chipsetach B460, H410, B365 i H310C (mają one wymagać odpowiedniej wersji BIOS).
Intel Iris Xe Graphics vs AMD Radeon Graphics - Test układów iGPU
To nie wszystko, co miał do pokazania Intel. Raja Koduri, który jest głównym architektem GPU i starszym wiceprezesem działu Core and Visual Computing, pochwalił się na swoim profilu na Twitterze pierwszym zdjęciem wielochipowego układu Intel Xe HPC, zaprojektowanego z myślą o serwerach i wysokowydajnych systemach obliczeniowych przeznaczonych do maszynowego i głębokiego uczenia. Ponte Vecchio wykorzysta „siedem zaawansowanych technologii krzemowych”, co zapewne uwzględnia m.in. cztery różne procesy technologiczne czy autorskie pakowanie Foveros CO-EMIB.
Xe HPC ready for power on!
— Raja Koduri (@Rajaontheedge) January 26, 2021
7 advanced silicon technologies in a single package
Silicon engineers dream
Thing of beauty @intel pic.twitter.com/RF8Prsy05f
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
181
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
56