Intel uniemożliwi podkręcanie zablokowanych procesorów Skylake
Podkręcanie podzespołów komputerowych od zawsze było interesującym tematem dla użytkowników pecetów, którzy chcieli zmieniać ustawienia zalecane przez producentów. Darmowy przyrost wydajności skutkujący często podniesieniem numeru posiadanego modelu został oczywiście zauważony przez firmy dostarczające komponenty - Intel zdecydował się na zaoferowanie klientom procesorów przeznaczonych właśnie do OC, co ma symbolizować litera K w oznaczeniu układu. W przypadku generacji Skylake okazało się jednak, że do podkręcania wcale nie jest potrzebny procesor z odblokowanym mnożnikiem, bowiem standardowe układy również pozwalają na przetaktowanie. Modyfikacja profesjonalnych overclockerów przerodziła się w funkcję oferowaną przez producentów płyt głównych, którzy chcieli osiągnąć lepszą sprzedaż swoich produktów z socketem LGA 1151.
Intel przerywa milczenie.
Całkiem niedawno informowaliśmy Was, że Intel ma w planach zablokowanie podkręcania jednostek bez oznaczenia K, a dowodem na to była aktualizacja BIOSu udostępniona przez firmę ASRock. W tym momencie mamy już oficjalne oświadczenie Intela, dzięki któremu poznaliśmy zdanie firmy na temat podkręcania zablokowanych procesorów. Oto opublikowana opinia "niebieskich":
Intel regularly issues updates for our processors which our partners voluntarily incorporate into their BIOS. The latest update provided to partners includes, among other things, code that aligns with the position that we do not recommend overclocking processors that have not been designed to do so. Additionally, Intel does not warranty the operation of the processor beyond its specifications.
Tego można było się spodziewać - Intel nie zaleca podkręcania procesorów, które nie zostały do tego celu zaprojektowane, ponieważ wykracza to poza specyfikację tychże układów. Czy zdanie firmy dzielącej serię Skylake na jednostki z możliwością OC i zablokowane układy mogło być inne? Raczej nie. Do tej pory Intel działał w sprawie podkręcania za kulisami, czego wynikiem było m.in. wycofanie się ASRocka z oferowania funkcji SKy OC. W tym momencie mamy już oficjalne stanowisko.
Intel w swoim oświadczeniu wspomina, że regularnie aktualizuje mikrokod dla swoich procesorów i może on być "dobrowolnie" zaimplementowany przez producentów płyt głównych w nowych wersjach BIOSów. Nie trzeba chyba wspominać, że nowy mikrokod dla Skylake załatał dziurę związaną z podkręcaniem zablokowanych procesorów. Czy to koniec OC jednostek bez oznaczenia K? Teoretycznie tak, jednak należy pamiętać, że płyty główne z odpowiednim BIOSem nadal będą umożliwiały przetaktowanie - nawet w przypadku nowych egzemplarzy możemy spodziewać się starszych BIOSów, bowiem płyty nie trafiają do konsumentów prosto z fabryki, tylko z magazynów, gdzie potrafią przeleżeć dobre kilka miesięcy.
Czy można mieć pretensje do Intela? Zależy jak na to spojrzymy - polityka firmy co do podkręcania jednostek Skylake nie jest być może najlepsza, jednak klient wybierający platformę "niebieskich" godzi się na to, że procesory bez K po prostu nie będą się podkręcały. Inwencja producentów płyt głównych była niezwykle ciekawa dla użytkowników, jednak tego stanu rzeczy nie można traktować jako normalnego działania firm współpracujących z Intelem. Zawsze można się spodziewać, że prędzej czy później funkcje takie jak Sky OC zostaną usunięte z oficjalnych kanałów. Podkręcanie zablokowanych Skylake wcale nie umarło - BIOSy można znaleźć poza oficjalnymi stronami producentów, a posiadacze "zmodyfikowanych" płyt głównych niczego nie stracili.
Powiązane publikacje

Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
71
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
16
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
5
Intel 200S Boost - procesory Intela z serii Arrow Lake zyskają lepszą wydajność? Nowe rozwiązanie staje się dostępne
36