Intel Tiger Lake-Y z mocą jednego wątku na poziomie i9-8950HK
Dzisiaj Intel oficjalnie zdradził szczegóły dotyczące wszystkich jedenastu procesorów, które wejdą w skład serii Ice Lake i będą wykorzystywać 10 nm proces technologiczny. Za kilka tygodni spodziewamy się prezentacji konkretnych ultrabooków oraz urządzeń konwertowalnych i wówczas przejdziemy do konkretnych testów. Intel jednak nie zamierza poprzestawać na tej serii i już teraz trwają prace nad kolejną rodziną - Tiger Lake, które będą wykorzystywać ulepszony 10 nm proces technologiczny. W sieci zaczęły pojawiać się pierwsze, wczesne testy próbki inżynieryjnej energooszczędnej jednostki Tiger Lake-Y, pochodzące w programu UserBenchmark. W niektórych testach wydajność jednowątkowa zbliżyła się do Core i9-8950HK, co jest imponującym rezultatem zważywszy na TDP wynoszące 5W.
W programie UserBenchmark pojawiły się pierwsze testy inżynieryjnej próbki procesora Intel Tiger Lake-Y.
Intel Ice Lake - oficjalna prezentacja 10 nm mobilnych procesorów
Wczesna wersja procesora Intel Tiger Lake-Y w programie UserBenchmark została oznaczona jako "Intel 0000" co jest standardem dla inżynieryjnych próbek CPU. Będzie to procesor energooszczędny z TDP na poziomie 5W - przypominam, że układy Ice Lake-Y mają z kolei TDP nominalnie ustawione na 9W. Kolejna generacja będzie wykorzystywać usprawniony, 10 nm proces technologiczny. Tajemniczy procesor posiada cztery rdzenie oraz osiem wątków. Bazowe taktowanie wynosi obecnie 1,2 GHz z możliwością podniesienia w trybie Turbo Boost 2.0 do maksymalnie 2,9 GHz. Nie są to imponujące rezultaty, ale warto pamiętać, że mamy do czynienia z wczesną wersją inżynieryjną, gdzie do finalnej prezentacji zegary w Turbo Boost 2.0 powinny jeszcze trochę wzrosnąć. Układ posiada także zintegrowane iGPU Intel UHD Graphics 12 generacji (w Ice Lake mamy iGPU 11 generacji).
Wyniki procesora Intel Tiger Lake-Y możecie zobaczyć tutaj, natomiast porównując rezultaty osiągnięte przez CPU ze znanymi już mobilnymi układami Coffee Lake-H można dojść do ciekawych wniosków. W przypadku porównania wydajności jednowątkowej okazuje się, że wczesna wersja inżynieryjna osiąga o 11% lepsze wyniki niż Intel Core i7-8750H z TDP na poziomie 45W i taktowaniem na poziomie maksymalnie 4,1 GHz. Układ wypada także średnio o 25% lepiej od AMD Ryzen 7 3750H bez znaczenia, czy mowa o testach jednowątkowych, czy pomiarach wykorzystujących cztery rdzenie. Jest to wynik także zbliżony do tego osiąganego przez flagową mobilną konstrukcję 8 generacji, a więc Core i9-8950HK co jest imponującym rezultatem. Co ciekawe pomimo takich wyników, program zdiagnozował działanie termicznego throttlingu, tak więc układ w testach nie pracował na pełni swoich możliwości. Tak czy inaczej Intel ma jeszcze sporo czasu na dopracowanie układów Tiger Lake, jako że nie spodziewamy się ich szybciej niż w drugiej połowie 2020 roku.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7