Intel SSD 750 - Ogromna wydajność dzięki PCI Express 3.0
Nośniki SSD posiadające interfejsy inne niż SATA 6 Gb/s stają się coraz popularniejsze - wiele płyt głównych pozwala na pozbycie się ograniczenia w przepustowości, jednak często wiąże się to oczywiście ze sporymi kosztami. O ile modele przeznaczone dla złącza mSATA lub M.2 są jeszcze w zasięgu typowego klienta, o tyle dyski przypominające karty rozszerzeń są dostępne w cenach o co najmniej kilkadziesiąt procent większych od standardowych 2,5-calowych egzemplarzy. Produkty tego typu są przeznaczone głównie dla entuzjastów, którzy są gotowi wyłożyć kilkaset dolarów na nośniki o całkiem małej pojemności, ale oferujące wysokie prędkości transferu. Intel jako jeden z głównych graczy na rynku SSD ciągle rozwija swoją ofertę we wszystkich segmentach - w ostatnim czasie zaprezentowano nową serię o nazwie SSD 750.
Nowe dyski SSD od Intela nie mają ograniczeń spowodowanych przez interfejs SATA.
Do sprzedaży trafiają warianty dostępne w 2,5-calowym standardzie oraz te, które są zwykłą kartą rozszerzeń montowaną w tylnej części obudowy. Co jest jednak ważne, żaden z nośników nie posiada interfejsu SATA. W zamian otrzymujemy złącze SFF-8639, jakie jest fizycznie kompatybilne z SATA Express, jednak po podłączeniu żaden z produktów nie będzie współpracował z płytą główną - konieczne jest zastosowanie odpowiedniej przejściówki. Intel SSD 750 można nabyć tylko w dwóch wariantach pojemnościowych, czyli 400 GB oraz 1,2 TB.
Jeśli chodzi o nośnik w formie karty rozszerzeń, to do jego obsługi potrzebujemy slotu PCI Express 3.0 x4, dzięki któremu wykorzystamy standard NVMe zaimplementowany w wybranych płytach głównych. We wnętrzu każdego nośnika znajdują się 20-nanometrowe kości pamięci MLC NAND oraz kontroler Intel CH29AE41AB0. Prędkości sekwencyjnego transferu to 2200 MB/s (odczyt) i 900 MB/s (zapis) dla wariantu o pojemności 400 GB oraz 2400 MB/s (odczyt) i 1200 MB/s (zapis) dla wersji 1,2 TB. Jeżeli chodzi o ceny, to najtańszy model będzie kosztował nas 389 dolarów, natomiast najpojemniejsza wersja to wydatek rzędu 1029 dolarów.
Źródło: TechPowerUp / Intel