Intel: Poznaj sekrety fabryk, w których powstają procesory
Wiele osób biorących do ręki procesor zastanawia się, czemu zapłaciło kilkaset lub nawet ponad tysiąc złotych za ten mały układ, który zniknie za chwile w czeluściach komputera pod radiatorem. Odpowiedź jest bardzo prosta - na rynku podzespołów komputerowych płaci się nie tylko za możliwości, ale także za technologię, pozycję firmy, markę, konkurencję, marketing i wiele innych. Wbrew pozorom, wytworzenie relatywnie małego procesora znajdującego się w sockecie naszej płyty głównej wymaga stosowania zaawansowanych procesów technologicznych, które są trudne do zrozumienia dla zwykłego użytkownika chcącego po prostu pograć, porozmawiać ze znajomymi lub popracować na komputerze.
Jak powstaje podstawowy komponent komputera PC? Intel wirtualnie zaprasza nas do swojej fabryki.
Producenci niezbyt chętnie chwalą się wnętrzami swoich fabryk i nie chodzi tutaj tylko o chęć utrzymania niektórych maszyn w tajemnicy - produkcja elementów przeznaczonych dla pecetów dla wielu osób nie jest imponująca, a czasami mówimy tutaj nawet o wielkiej nudzie podczas oglądania materiałów. Intel co jakiś czas publikuje kolejne materiały przedstawiające wytwarzanie procesorów i dzisiaj nadszedł właśnie ten dzień, w którym ponownie wybierzemy się miejsca, gdzie powstaje jeden z podstawowych podzespołów każdego komputera.
Największy na świecie producent procesorów udostępnił sześć materiałów filmowych z serii "Sekrety fabryk Intela" - dzięki nim przeniesiemy się do fabryki, której średnia wartość wynosi obecnie około 8 miliardów dolarów. Filmy udostępnione przez Intela nie zasługują być może na Oscara, jednak mogą okazać się naprawdę ciekawe dla każdego posiadacza peceta, notebooka lub innego urządzenia wyposażonego w procesor. Przenieśmy się do miejsc, gdzie technologia zawładnęła rzeczywistością:
Płytki krzemowe to najważniejsze elementy procesorów. Są wycinane z okrągłych wafli o średnicy około 30 centymetrów (300 milimetrów). Wafle przechowywane są w pojemnikach mieszczących 25 sztuk - są one dosyć ciężkie, więc do ich transportu wykorzystuje się zautomatyzowany system.
Jeden wafel krzemowy pozwala na uzyskanie około tysiąca procesorów, jednak pewna część z nich będzie niesprawna. Takie układy są eliminowane podczas rygorystycznych testów. Naukowcy w fabrykach Intela poszukują metody stworzenia takiego wafla, z którego otrzymamy jak najwięcej sprawnych układów. Jest to oczywiście związane z kosztami produkcji.
Wytwarzanie układów złożonych z tranzystorów o wielkości 30 atomów (przy 14-nanometrowym procesie produkcyjnym) wymaga specjalnego środowiska. Jednym z ważniejszych miejsc fabryki jest sterylne pomieszczenie, tzw. clean room. Czystość tego miejsca 1000-krotnie przekracza czystość sal operacyjnych w szpitalach i tylko w takich warunkach można wytwarzać tak zaawansowane układy.
Każda fabryka procesorów to olbrzymi ekosystem, w którym współpracują ze sobą tysiące zaawansowanych maszyn. Jak dowiadujemy się od Intela, na powierzchni wielkości około czterech boisk piłkarskich rozmieszczone są maszyny o wielkości budynków mieszkalnych. Ich rozmieszczenie musi być precyzyjne - mówimy tutaj o marginesie wynoszącym 2 centymetry.
Czyszczenie wafli krzemowych wymaga dostępu do znacznych ilości wody, która nie jest ponoć marnowana - uzdatnia się ją w specjalnych stacjach filtrujących, a następnie wykorzystuje do picia lub chłodzenia urządzeń.
Pamiętacie jeszcze pojemnik mieszczący 25 wafli krzemowych? Jedno takie opakowanie potrafi być warte nawet kilka milionów dolarów, dlatego Intel poszukuje najbardziej bezpiecznych metod transportowania delikatnych materiałów.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4