Intel potwierdza: płyty główne z chipsetem B460 i H410 nie obsłużą nadchodzących procesorów Core 11. generacji
Procesory AMD Ryzen możemy zamontować na wielu płytach głównych - nawet kupując model z najnowszej serii można mieć pewność, że zadziała on nawet na kilkuletniej konstrukcji. Niestety, wielka szkoda, że podobnej polityki nie prowadzi konkurencyjny Intel. Mimo tego, że przez kilka ostatnich lat wydawał on jedynie poprawione jednostki Skylake z dodatkowymi rdzeniami, to w zasadzie każda generacja wymagała nowego chipsetu, a Niebiescy stosowali różne sztuczki, by tylko zachęcić konsumentów do zakupu od razu całej platformy. Co gorsza, wszystko wskazuje na to, że podobne działania jeszcze długo pozostaną w nawykach tego producenta. Dowiedzieliśmy się właśnie, że płyty z układem logiki B460 lub H410 nie obsłużą chipów Core 11. generacji.
Układy Intel Core 11. generacji będą wspierane wyłącznie przez nowe płyty główne z chipsetami z serii 500, a także drogie płyty Z490 raz H470. Posiadacze budżetowych modeli B460 i H410 muszą obejść się smakiem.
Intel Core i9-11900K jako pierwszy procesor na świecie przekroczył barierę 1900 pkt w Geekbench w teście Single-Core
Na wieść o decyzji Intela wręcz ciśnie się na usta tekst "niby człowiek wiedzioł, a jednak się łudził". W każdym razie fakty są takie, że układy Intel Core 11. generacji będą wspierane wyłącznie przez nowe płyty główne z chipsetami z serii 500, a także drogie płyty Z490 oraz H470. Posiadacze budżetowych modeli B460 i H410 muszą obejść się smakiem. Co ciekawe, w wspomniano także, że premiera procesorów Rocket Lake-S jest obecnie zaplanowana na drugi kwartał 2021 roku. Nie wiemy jeszcze, czy oznacza to ogłoszenie produktu, czy faktyczną dostępność na półce, jednak zapowiadany przez nas wcześniej marzec tego roku nagle nie wydaje się już takim oczywistym terminem.
Intel Rocket Lake - firma MSI potwierdza debiut procesorów w marcu. Poznaliśmy nowe logotypy chipsetów Z590, B560 i H510
Szkoda tylko, że brak kompatybilności płyt z nadchodzącymi chipami jest najprawdopodobniej wymuszony przez Intela. Przykładowo, patrząc na specyfikację chipsetu H510 trudno jest dostrzec jakieś fundamentalne zmiany względem H410 - nowszy układ zapewni właściwie tylko wbudowany modem WiFi6 i nowszy firmware. Nieco więcej różnic widzimy między B460 a B560, bo nowszy m.in. da możliwość podkręcania pamięci RAM. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że układy Core 11. generacji okażą się warte dodatkowego zakupu płyty głównej.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37