Intel potwierdza oznaczenia i taktowanie układów Kaby Lake
Intel co jakiś czas ujawnia nam kolejne szczegóły dotyczące nadchodzących procesorów desktopowych z rodziny Kaby Lake. Mimo to kwestie najbardziej interesujące dla przyszłych użytkowników, takie jak oznaczenia układów, specyfikacje poszczególnych modeli czy wreszcie ich wydajność, znamy jedynie z nieoficjalnych przecieków. Teraz jednak przynajmniej część z tych informacji doczekała się oficjalnego potwierdzenia ze strony Intela za sprawą dokumentu Product Change Notification (PCN), w którym wyszczególnione zostały procesory należące do nowego line-upu producenta. Informacje te same w sobie nie wnoszą zbyt wiele nowego, jednak w większości potwierdzają to, o czym mogliśmy już usłyszeć za sprawą doniesień z nieoficjalnych źródeł.
Taktowania nowych procesorów zostały podniesione o 100-300 MHz względem swoich odpowiedników z szóstej generacji.
Komunikat PCN wystosowany został w związku z rozpoczęciem produkcji nowych układów w fabryce w Wietnamie. Wymienione w nim zostały oznaczenia modeli Intel Core i5 oraz i7 wraz z ich taktowaniami bazowymi. Te ostatnie zostały podniesione o 100-300 MHz względem swoich odpowiedników z szóstej generacji. Tutaj przynajmniej częściowo pokrywa się to z informacjami, które już wcześniej nieoficjalnie krążyły po internecie. Warto wymienić chociażby obecność w nadchodzącym line-upie procesora Intel Core i5-7600K o taktowaniu 3,8 GHz, którego niedawno mogliśmy podziwiać na pierwszych zdjęciach, czy Intel Core i7-7700K o taktowaniu 4,2 GHz, którego wyniki benchmarków zasugerowały swego czasu bardzo obiecujący przyrost wydajności za sprawą wprowadzenia nowej architektury. Niestety dokument PCN milczy na temat taktowania układów w trybie Turbo.
Intel Core i5-7600K - Pojawiły się zdjęcia procesora Kaby Lake
Nowe procesory oficjalnie zaprezentowane mają być w styczniu podczas targów CES 2017 w Las Vegas. Dla przypomnienia modele oparte o architekturę Kaby Lake to trzecia generacja układów Intela wykorzystująca proces technologiczny 14 nm. Modele Intel Core 7 generacji mają oferować klientom wyraźny skok wydajności za sprawą dopracowania dotychczasowych rozwiązań stosowanych przez producenta oraz oferowanie wyższych taktowań przy tym samym poborze mocy. Będą one nadal korzystały z gniazda LGA 1151 i pozostaną kompatybilne z chipsetami Intela z serii 100 (po aktualizacji BIOSu), jednak wraz z ich premierą zadebiutować mają także płyty główne oparte o nowe chipsety z serii 200. Bardzo możliwe, że pierwsze z nich ujrzymy jeszcze przed końcem tego roku. Prawdopodobnie do czasu premiery z oficjalnych komunikatów nie dowiemy się już nic nowego, jednak można spodziewać się coraz większej liczby przecieków.