Intel Ponte Vecchio tworzony jest jako moduł OAM. Akcelerator z ogromnym poborem energii i chłodzeniem cieczą
Wiosną tego roku Intel zaprezentował finalny projekt profesjonalnego akceleratora Ponte Vecchio, który wykorzystuje architekturę Xe-HPC i stworzony został głównie z myślą o jego wykorzystaniu w superkomputerze Aurora. Pod względem konstrukcyjnym to także prawdziwie rewolucyjny układ, który korzysta z różnych bloków obliczeniowych, tworzonych zarówno w fabrykach Intela (7 nm oraz Enhanced 10 nm SuperFin) oraz TSMC (7 nm, być może także 5 nm). Nadal nie wiemy kiedy Intel Ponte Vecchio będzie faktycznie ukończony, na razie bowiem wciąż trwają prace nad próbkami inżynieryjnymi. Tymczasem dobrze poinformowany Igor Wallossek ujawnił kilka informacji na temat chłodzenia Ponte Vecchio, a także wykorzystania budowy typu OAM.
Według Igora Wallosska z serwisu igor'sLab, graficzny akcelerator Intel Ponte Vecchio będzie miał spory apetyt na energię, co wymusi wykorzystanie rozbudowanego układu chłodzenia cieczą. Ponadto zdradził, iż Ponte Vecchio budowany jest z myślą o wykorzystaniu formatu OAM.
Intel Alder Lake, Sapphire Rapids oraz GPU Ponte Vecchio - najnowsze technologie firmy zostaną pokazane na Hot Chips
Intel Ponte Vecchio korzysta z łącznie 47 różnych bloków (tile), wliczając w to także pamięć HBM. Przypomnijmy, że cały układ Xe-HPC zaoferuje ponad 100 miliardów tranzystorów. Część bloków obliczeniowych wytwarzana będzie w fabrykach Intela, część u TSMC. Co ciekawe, według Igora Wallosska, Ponte Vecchio przygotowywane jest głównie z myślą o wykorzystaniu go w formacie OAM, czyli OCP Accelerator Module. OAM konkuruje z akceleratorami opartymi na tradycyjnym interfejsie PCIe, oferując uproszczone i ustandaryzowane projekty modułów serwerowych. Intel Ponte Vecchio nie będzie jedynym akceleratorem wykorzystującym infrastrukturę typu open source - podobne rozwiązanie zostanie także użyte w układzie AMD Instinct MI200 (GPU Aldebaran z budową MCM).
Intel Meteor Lake - projekt architektury procesorów zostanie ukończony w tym roku. Premiera w 7 nm litografii w 2023 roku
Ze względu na stopień rozbudowania układu Xe-HPC (który korzysta z technologii 3D Foveros), spodziewamy się bardzo wysokiego poboru energii. Potwierdza to Igor Wallossek, który twierdzi, iż pobór takiego akceleratora może sięgnąć nawet 600 W. Już próbki inżynieryjne korzystają z bardzo rozbudowanych systemów chłodzenia cieczą, a opublikowane przez Igora rendery Ponte Vecchio w module OAM potwierdzają, że taki typ chłodzenia zostanie również wykorzystany w finalnej wersji. W projekcie widać bowiem specjalną płytkę (Cold Plate) z łącznikami do chłodzenia cieczą, które umieszczono pomiędzy górną częścią konstrukcji a miejscami retencji. Wygląda na to, że Intel Ponte Vecchio będzie wyjątkowo rozbudowanym akceleratorem, nie tylko pod kątem oferowanej wydajności, ale także ze względu na pomysł budowy oraz chłodzenie.
Powiązane publikacje

NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti - nowe informacje na temat specyfikacji karty. Poznaliśmy taktowanie układu graficznego
42
NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti - użytkownicy karty donoszą o poważnych problemach sprzętowych podczas rozgrywki w Diablo IV
49
Halo Infinite po najnowszej aktualizacji nie uruchamia się na kartach graficznych wyposażonych w 3 GB VRAM i mniej
29
Palit GeForce RTX 4080 i RTX 4070 Ti JetStream - nowe karty graficzne dla osób stroniących od podświetlenia LED RGB
35