Intel Ponte Vecchio oraz Sapphire Rapids w końcu zostały wysłane w celu zasilenia superkomputera Aurora
Superkomputer Aurora został zapowiedziany już kilka lat temu, gdy Intel ogłosił prace nad nową generacją akceleratorów graficznych opartych na architekturze Xe-HPC oraz procesorów Xeon Scalable 4. generacji. Po drodze doczekaliśmy się kilku opóźnień (przez co debiut Aurory został w końcu przyćmiony przez premierę superkomputera Frontier, opartego na akceleratorach AMD Instinct MI250 oraz procesorach EPYC Milan), a finalnie urządzenie miało zostać uruchomione w Argonne National Laboratory w 2022 roku.
Wygląda na to, że długo wyczekiwany superkomputer Aurora zostanie wkrótce uruchomiony. Intel potwierdził wysłanie akceleratorów Ponte Vecchio oraz procesorów Sapphire Rapids do Argonne National Laboratory, gdzie Aurora zostanie uruchomiona.
Intel Ponte Vecchio pokazany na Hot Chips 34 - wydajność akceleratora ma być nawet 2,5x większa od NVIDIA A100
Jeszcze w 2021 roku Intel obiecywał, że superkomputer Aurora o mocy obliczeniowej przekraczającej 2 EXAFLOPS (szczytowo) zostanie uruchomiony w centrum Argonne National Laboratory na początku 2022 roku. Ostatecznie i tego terminu nie udało się dotrzymać. Wygląda jednak na to, że oczekiwanie dobiega końca. Podczas Intel InnovatiON producent potwierdził wysłanie akceleratorów graficznych Ponte Vecchio oraz procesorów Xeon z rodziny Sapphire Rapids to wspomnianej placówki badawczej, gdzie uruchomiona zostanie Aurora.
Amerykański superkomputer Frontier to pierwsze rozwiązanie o mocy ponad 1 eksaFLOPSa. Japończycy zdetronizowani
Superkomputer Aurora wykorzystany zostanie przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych do rozbudowanych badań związanych z wysokowydajnymi obliczeniami HPC oraz zadaniami, w których istotną rolę odgrywa sztuczna inteligencja (AI). Oprócz wydajnych komponentów (sam Ponte Vecchio to jeden z najbardziej rozbudowanych akceleratorów, składający się z kilkudziesięciu kafelków; jego moc obliczeniowa FP32 i FP64 wynosi 52 TFLOPS), Aurora napędzana będzie przez autorskie oprogramowanie Intela - One API.
Intel Data Center GPU (codenamed Ponte Vecchio) delivers petaFLOPS of performance, and together with 4th Gen #IntelXeon processors they form the brains of the Aurora supercomputer.
— Intel Graphics (@IntelGraphics) September 27, 2022
We’re excited to share that we are now shipping blades to @argonne. #IntelON https://t.co/kBnVNaVo2A pic.twitter.com/BrQqDCIKl1
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4