Intel po raz trzeci ogłasza, że ich procesory są lepsze od AMD Ryzen
Już dwukrotnie w tym roku opisywaliśmy sytuację, gdy Intel w wewnętrznych materiałach dla partnerów OEM wykazywał lepsze możliwości swoich procesorów Comet Lake w laptopach w porównaniu do konkurencyjnych układów AMD Ryzen serii 4000, należących do serii APU Renoir. Jeszcze w czerwcu omawialiśmy kwestię porównania dwóch różnych procesorów na innych laptopach z różnymi kartami graficznymi, co potrafi skutecznie zaburzyć jakiekolwiek obiektywne porównanie, a chcąc za wszelką cenę wykazać, że to jednostki Intela wypadały lepiej w porównaniu do AMD. Tym razem do sieci znowu przedostały się wewnętrzne slajdy Intela, jednak porównanie zostało wykonane na dwóch bliźniaczych modelach laptopów. Po raz kolejny także Intel potwierdza, że ich procesory są lepsze od konkurencji.
Do sieci ponownie przedostała się wewnętrzna prezentacja Intela dla partnerów OEM, w której reklamuje swoje procesory dla laptopów jako lepsze w porównaniu do AMD Ryzen serii 4000.
Intel za wszelką cenę stara się zachęcać partnerów OEM do wyboru ich procesorów mobilnych z linii Comet Lake-H zamiast konkurencyjnych układów AMD Ryzen serii 4000. Widać to chociażby po serii ostatnich slajdów z wewnętrznej prezentacji Intela, w której porównywano 6-rdzeniowego i 12-wątkowego Core i7-10750H do 8-rdzeniowego i 16-wątkowego AMD Ryzen 7 4800H. Tym razem (na szczęście), producent porównał ze sobą dwa bliźniacze modele o identycznej prawie specyfikacji. Mowa o laptopach Lenovo Legion Y7000-2020 (Intel) oraz Lenovo Legion R7000-2020 (AMD). Oba notebooki wyposażono w kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti. Jaki wniosek wychodzi z testów przeprowadzonych przez Intela?
Otóż we wszystkich (z wyjątkiem jednej gry) przetestowanych grach, Intel uzyskuje wyższy poziom FPS, sięgający w wybranych tytułach około 10%. W większości gier wynik waha się od 3 do 10 procent na korzyść Intela, a tylko w Rise of the Tomb Raider oba procesory radzą sobie porównywalnie dobrze. Według Intela, 6-rdzeniowy Core i7-10750H radzi sobie lepiej także w oprogramowaniu do codziennego użytku. W tym celu omówiono m.in. wyniki w programie SYSMark 2018 (z którego AMD się wyłączyło oficjalnie), PCMark 10 Applications (tutaj wyciągnięto wyniki z programów Excel oraz PowerPoint), Adobe Lightroom (eksportowanie zdjęć w formacie JPG) oraz w teście przeglądania internetu na bazie WebXPT (Google Chrome). Oczywiście trudno nie zauważyć, że omówiono wyłącznie te scenariusze programów, w których Intel może faktycznie wypadać lepiej (o grach wolę się nie wypowiadać, bo nie wiemy jakie były warunki testów). Z pewnością natomiast można znaleźć wiele programów, w których to AMD Ryzen 7 4800H wypadnie zauważalnie lepiej niż Intel Core i7-10750H.