Intel oraz Asmedia obniżają ceny kontrolerów USB 3.1 Gen2
Zapewne wielu z naszych czytelników nieśledzących na bieżąco wszystkich nowinek z rynku IT nie jest świadoma, że posiada w swoim komputerze interfejs USB 3.1... Już słyszymy te pytania: "Ale jak to, przecież standard 3.1 jest całkiem świeżym interfejsem, który dopiero debiutuje w segmencie płyt głównych?". Macie całkowitą rację, USB 3.1 jest dopiero na początku swojej rynkowej drogi - organizacja zarządzająca standardem zrobiła jednak mały bałagan, bowiem zmieniła oznaczenie dla interfejsu USB 3.0, który od pewnego czasu jest nazywany jako USB 3.1 Gen1. Jak zatem oznaczany jest "prawdziwy" standard USB 3.1? Ano, zamiast Gen1 użyto dopisku Gen2. Entuzjastów zapewne interesuje bardziej nowsza odmiana popularnego interfejsu i to własnie nią się dzisiaj zajmiemy.
Nowe ceny szansą na szybszą popularyzację świeżego interfejsu.
Według informacji z sieci, Intel oraz Asmedia zaczęły obniżać ceny swoich kontrolerów USB 3.1 Gen2 w celu zwiększenia popularności tego standardu, a co za tym idzie - zwiększenia przychodów ze sprzedaży urządzeń. Największy producent procesorów oferuje swoim odbiorcom kontroler Alpine Ridge, który obsługuje zarówno USB 3.1 Gen2, jak i Thunderbolt 3. Intel miał sprzedawać wspomniany układ za 10 dolarów, jednak zdecydowano się na obniżenie stawki do 6 dolarów.
Po drugiej stronie Asmedia została zmuszona do obniżenia ceny swojego kontrolera ASM1142 do poziomu poniżej 3 dolarów. Jedyną firmą deklarującą masowe wykorzystanie Alpine Ridge był Gigabyte, natomiast reszta stawki (MSI, ASUS, ASRock i kilka innych) planowało użycie Asmedia ASM1142 w swoich płytach głównych z chipsetami Intel 100. Po zmianach cen firmy ASUS oraz MSI zdecydowały się ponoć na szersze wykorzystanie układu Alpine Ridge w modelach z wyższej półki.
Cieszymy się z takich zmian w ofercie Intela oraz Asmedia.
Kontroler Thunderbolt 3 posiada wsparcie dla czterech standardów: USB 3.1 Gen2, DisplayPort 1.2 oraz PCI Express 3.0, jak również... Thunderbolt 3. Intel nie produkuje ponoć swoich układów Alpine Ridge we własnych fabrykach, bowiem źródła donoszą o przeniesieniu produkcji do TSMC lub UMC, które wykorzystują 28-nanometrowy proces technologiczny. Niewątpliwie, nowe ceny powinny pomóc w szybszej popularyzacji standardu USB 3.1 Gen2.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4