Intel ogłasza dużą inwestycję w Polsce. Na bezpośrednie zatrudnienie może liczyć nawet dwa tysiące osób
W dniu dzisiejszym Intel ogłosił, że w pobliżu Wrocławia powstanie placówka montażu i testowania rozwiązań półprzewodnikowych. Jest to kolejna duża inwestycja jednego liderów branży nowych technologii, po uruchomieniu pod koniec kwietnia bieżącego roku regionu przetwarzania danych w chmurze przez Microsoft. Szacuje się, że nowy ośrodek Intela stworzy bezpośrednio około dwa tysiące nowych miejsc pracy i kolejne tysiące pobocznych wokół inwestycji.
Intel zapowiedział uruchomienie zakładu, w którym odbywał się będzie montaż i proces testowania rozwiązań półprzewodnikowych. Placówka będzie wykonana w najnowocześniejszej technologii i zapewni bezpośrednio dwa tysiące nowych miejsc pracy.
Intel Core 3, Core 5, Core 7 oraz Intel Core Ultra 5, Core Ultra 7, Core Ultra 9 - takie będą nowe nazwy dla przyszłych procesorów
Placówka amerykańskiej firmy będzie stworzona z udziałem najnowocześniejszej technologii i ma być odpowiedzią na rosnący popyt w branży półprzewodników. Podczas tworzenia i funkcjonowania zakładu będą wykorzystane najwyższe standardy ekologiczne, które mają zminimalizować ślad węglowy i negatywny wpływ inwestycji na środowisko. Jej łączny koszt wyniesie 4,6 mld dolarów. Faza projektowania ma rozpocząć się natychmiast, zaś proces konstrukcyjny ruszy po zatwierdzeniu przedsięwzięcia przez Komisję Europejską.
Intel XeSS został już zaadaptowany do ponad 50 gier. Technika dostępna jest od teraz w grze Diablo IV
Cały projekt należy rozpatrywać w szerszym kontekście. Intel w ostatnim okresie mocno inwestuje na rynku europejskim. Wraz placówką w irlandzkim Leixlip i niemieckim Magdeburgu, ma to pozwolić na stworzenie całego łańcucha produkcyjnego na Starym Kontynencie. Ośrodki w Polsce, Irlandii i Niemczech będą ściśle ze sobą współpracowały. Celem jest nie tylko zaspokojenie popytu, ale także uodpornienie Europy na zawirowania w branży półprzewodników.
Intel Core Ultra 7 1002H - wyciekły informacje na temat nowego procesora mobilnego z rodziny Meteor Lake
CEO Intela, Pat Gelsinger, w swojej wypowiedzi pochwalił polskie środowisko biznesowe i potencjał pracowniczy. W jego ocenie inwestycje w naszym kraju są konkurencyjne pod względem koniecznych do poniesienia kosztów. Polska ma także bardzo dużą bazę utalentowanych osób, które mogą znaleźć zatrudnienie w placówce Intela. Chwalone jest ponadto dobre zaplecze infrastrukturalne. Bardzo pozytywnie o inwestycji wypowiadał się także premier Mateusz Morawiecki. Polski zakład będzie odgrywał ważną rolę i z pewnością jest istotnym krokiem na drodze do uniezależnienia się od rynków Dalekiego Wschodu.
AMD Ryzen 9 7950X3D vs Intel Core i9-13900K - Test wydajności najszybszych procesorów. Kto wygra pojedynek tytanów?
Jak podaje Intel, działanie placówki będzie polegało na odbiorze wafli krzemowych z fabryk (w tym przypadku głównie z Irlandii i Niemiec), cięcie ich na pojedyncze chipy, składanie w produkty końcowe i testowanie pod kątem wydajności oraz niezawodności. Pracę w zakładzie znajdą wysoce wykwalifikowani inżynierowie, operatorzy, a także technicy sprzętu. Ma on oferować bardzo konkurencyjne, jak na tę branżę, warunki płacowe. Przypomnijmy, że Intel posiada już duży dział badawczo-rozwojowy w Gdańsku, który zatrudnia niemal cztery tysiące pracowników.
Test procesorów Intel Core i5-13400F vs AMD Ryzen 5 7600 - Który będzie lepszym wyborem za około 1000 złotych?
Plany Unii Europejskiej zakładają osiągnięcie 20% światowej produkcji półprzewodników do 2030 roku. Amerykańska firma ma nadzieję, że jej inwestycje w Polsce i pozostałej części Starego Kontynentu będą katalizatorem do dalszego rozwoju branży na tym obszarze. Choć niektóre lokalizacje inwestycyjne na Dalekim Wschodzie pozostają ciągle atrakcyjne finansowo, to wzrastające napięcie i niestabilność w tym regionie świata zmusza do poszukiwania alternatywnych kierunków. Z pewnością nowe placówki Intela są bardzo korzystną dla Europy inwestycją, która w przyszłości bardzo zaprocentuje.
Powiązane publikacje

Apple zmuszony do radykalnej zmiany strategii produkcyjnej. Taryfy Trumpa mogą podnieść koszty łańcuchów dostaw nawet o 46%
68
Tim Sweeney, CEO Epic Games, krytykuje Apple i Google za antykonkurencyjne praktyki i apeluje o zmianę zasad
21
Kolejna kara dla Apple za nadużywanie swojej pozycji. Tym razem sprawa wiąże się z App Tracking Transparency
27
Szykują się podwyżki na rynku pamięci. Firma Micron oficjalnie informuje swoich klientów. Czy w ślad za nią pójdą inni?
36