Intel: Nie obawiamy się zmian na rynku urządzeń mobilnych
Największe komputerowe targi na świecie w postaci Computex 2017 są już niestety za nami. Mimo iż cała redakcja intensywnie pracowała by przekazać wam co ciekawsze nowiny, to i tak nie wszystko udało się opisać. W ciągu ostatnich dni skupialiśmy się głównie na rozwiązaniach sprzętowych, zarówno tych dla przeciętnego Kowalskiego jak i nieco bardziej zaawansowanych oraz wymagających użytkowników. Jednak wbrew pozorom nie tylko chodziliśmy po stoiskach, a również spotykaliśmy się z wieloma rozpoznawalnymi na rynku producentami. Jednym z nich jest Niebieski gigant z Santa Clara w USA. Christopher M. Walker, przedstawiciel Intela, wypowiedział się dla PurePC na temat sytuacji na rynku urządzeń mobilnych.
Kluczowy plan Intela to zlikwidowanie dylematu użytkownika, gdzie ten zmuszony jest do wyboru między długą pracą na baterii, a sporą wydajnością.
W ubiegłym tygodniu podczas targów Computex 2017 na Tajwanie zaproszeni zostaliśmy wraz z kilkoma innymi dziennikarzami z całego świat na spotkanie typu round table przez giganta w świecie procesorów, Intela. Plany jednak mają to do siebie w zwyczaju, że często lubią nie wychodzić. Tak było i tym razem, a akademicka rozmowa stanęła pod znakiem zapytania. Jednak chwila namysłu, szczypta charyzmy i udało nam się namówić prowadzącego na krótką rozmowę jeden na jednego. Nasz interlokutor widoczny na zdjęciu poniżej to nie kto inny jak Christopher M. Walker, czyli wiceprezes stworzonej kilka lat temu grupy Client Computing w Intelu oraz dyrektor generalny dla platform mobilnych.
Intel Core X - Premiera nowych procesorów na targach Computex
Podstawowym i najważniejszym pytaniem było, jak Intel zapatruje się na rynek mobilny przez pryzmat ponownego wejścia nań AMD. Najwyraźniej Chris był przygotowany na tak oczywiste zagadnienie, bo nie zrobiło ono na nim żadnego wrażenia. Przywołane zostały wszystkie obecnie używane rozwiązania Niebieskich, które montowane są w laptopach, ultrabookach, tabletach i rozwiązaniach typu Intel NUC. Następnie zapytano o odpowiednik Czerwonych, a odpowiedzią pozostała tylko cisza. Później, aby wbić kolejną szpilę, niestety bez dokładnych danych, zapowiedziano plany na najbliższe miesiące - procesory będą mniejsze, chłodniejsze, wydajniejsze i oczywiście o niższym poborze mocy. Kluczowy plan Intela to zlikwidowanie dylematu użytkownika, gdzie ten zmuszony jest do wyboru między długą pracą na baterii, a sporą wydajnością. Podobno to jednak nie tylko puste obietnice i zgrabna, marketingowa gadka, bowiem część z zapewnień znajdować ma się już u partnerów, którzy powoli zaczynają prace nad wdrażaniem nowych procesorów do swoich rozwiązań. Próby wyciśnięcia chociaż jednego szczegółu okazały się bezcelowe. Postanowiliśmy więc zmienić front i prosto z mostu zapytaliśmy czemu Intel praktycznie w całości odszedł od wymienialnych CPU w laptopach. Odpowiedź? Chodzi o miejsce, eliminacja standardowego gniazda to kilka darmowych milimetrów. Cóż, patrząc na ostatnie laptopy i te znane z przeszłości coś w tym jest...
Powiązane publikacje

Qualcomm Snapdragon 8s Elite wcale nie będzie oparty na rdzeniach Oryon. Niektórzy mogą być rozczarowani wydajnością
38
AMD Ryzen Threadripper 9975WX i 9965WX - układy HEDT z serii Shimada Peak powoli zmierzają na rynek
16
Qualcomm prezentuje chipy do gier z serii Snapdragon G. Pierwsze handheldy z nowościami już w drodze
24
Intel Panther Lake - nowa roadmapa ujawnia termin debiutu procesorów. To może być podobna premiera do Meteor Lake'ów
29