Intel - masowa produkcja chipów 10 nm w drugiej połowie roku
Od czasów procesorów Broadwell i Skylake Intel nie ruszył się za bardzo do przodu jeśli chodzi o litografię. Już dawno minęła trzecia rocznica wydania mobilnych chipów należących do tej pierwszej rodziny, a do dnia dzisiejszego jednostek w niższym procesie nadal nie widać. Kilka miesięcy temu CEO firmy, Brian Krzanich, zapowiadał masową produkcję jednostek wykonanych w procesie 10 nm jeszcze w tym półroczu. Wygląda jednak na to, że gigant z Santa Clara ma nie lada problemy z opanowaniem nowej litografii i na pierwsze, najmniej zaawansowane procesory poczekamy trochę dłużej. Jeśli zaś chodzi o desktopowe odmiany, chyba śmiało możemy zacząć mówić już o 2019 roku.
Wydajność pierwszych próbek Cannon Lake-U rozesłanych do najbliższych partnerów jest ponoć nadal mało satysfakcjonująca. Na 10-nanometrowe jednostki przyjdzie nam zatem jeszcze trochę poczekać...
Choć Intel już od dłuższego walczy o jak najlepszy uzysk procesorów wykonanych w litografii 10 nm, wydajność pierwszych próbek rozesłanych do najbliższych partnerów jest ponoć nadal mało satysfakcjonująca. Z tego właśnie względu postanowiono, że seryjna seryjna nowych układów ma rozpocząć się dopiero w drugiej połowie 2018 roku. Według Krzanicha, do tego czasu wydajność chipów zostanie wyraźnie poprawiona. Pierwsze 10-nanometrowe procesory w kolejce to niskonapięciowe Cannon Lake-U, które wylądują np. w ultrabookach.
Intel szykuje procesory z poprawkami dla Meltdown i Spectre
Co ciekawe, wygląda na to, że generacja Cannon Lake ma być dla 10 nm tym, czym dla procesu 14 nm była mikroarchitektura Broadwell - ma więc tylko przetrzeć szlak. Jak czytamy w materiale źródłowym, planowane jest szybkie przejście z 10 nm na 10+ nm za sprawą generacji Ice Lake, która ma być wykorzystywana przez producenta już we wszystkich segmentach, od urządzeń mobilnych po wydajne komputery. Upłynie jednak sporo wody w Wiśle, zanim doczekamy się takich układów w swoich skrzynkach. Jeśli wierzyć plotkom, jeszcze w tym roku pojawią się 8-rdzeniowe chipy Coffee Lake (14 nm++) wraz z chipsetem Z390. Na intelowskie 10 nm w desktopie musiamy zatem czekać jeszcze przynajmniej rok.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7