Intel kończy swoją współpracę w dziedzinie 5G z chińskim Unisoc
Choć wszystko odbywa się wśród eleganckich uśmiechów i załatwiane jest w białych rękawiczkach, nietrudno zrozumieć, że oto przed nami kolejny odcinek zmagań o gospodarczą dominację pomiędzy Pekinem, a Waszyngtonem. Intel, amerykański gigant branży elektronicznej kończy swoją współpracę z Unisoc, ogromną, państwową chińską firmą. Wszystko stało się nagle i to w zaledwie mniej niż rok od podpisania deklaracji o "wieloletniej współpracy" w dziedzinie łączności 5G. Partnerstwo zostało rozwiązane przez Intela w związku z obawami, że jakikolwiek transfer technologii będzie źle odbierany przez Waszyngton - twierdzi magazyn Nikkei Asian Review. Umowa między Intelem, a Unisoc została ogłoszona na MWC w 2018 roku.
Rząd USA zakazał ostatnio agencjom federalnym korzystania z urządzeń lub sprzętu wyprodukowanego przez niektóre chińskie firmy.
Obie firmy planowały wspólnie opracować rozwiązanie dla smartfona 5G, który miał się pojawić na rynku w 2019 roku, wykorzystujące jako podstawę modem Intela. Intel miał udostępnić swoje modemy XMM serii 8000, które miały działać wraz z procesorem firmy Spreadtrum (wcześniejsza nazwa firmy Unisoc). Rzecznik Intel China powiedział, że obie firmy zdecydowały się nawzajem zakończyć współpracę, co było "decyzją ściśle biznesową". Niezależnie od tego Unisoc stwierdził, że współpraca "nigdy się nie zaczęła". Unisoc ogłosił dodatkowo na MWC w tym roku, że pracuje nad własnym układem z modemem 5G "bez pomocy firmy Intel."
Intelowskie mobilne modemy 5G w 2020. iPhone 5G opóźniony?
Unisoc to chińska firma z branży półprzewodników z siedzibą w Szanghaju, która produkuje również układy do telefonów komórkowych. Posiada ośrodki badawcze w Szanghaju, Pekinie, Finlandii i Indiach, centrum wsparcia technicznego w Shenzhen oraz międzynarodowe biura wsparcia w Korei Południowej, na Tajwanie i w Meksyku. Firma była wcześniej spółką publiczną notowaną na NASDAQ, ale zostałą przejęta przez państwową Tsinghua Unigroup w lipcu 2013 r. za około 1,78 miliarda dolarów. W 2018 roku firma została przemianowana na z Spreadtrum na Unisoc. Rząd USA zakazał ostatnio agencjom federalnym korzystania z urządzeń lub sprzętu wyprodukowanego przez niektóre chińskie firmy. Co więcej, rząd Stanów Zjednoczonych zainicjował globalną kampanię przeciwko Huawei, ostrzegając, że sprzęt chińskiej firmy może zawierać backdoory, które mogłyby zagrozić krytycznej infrastrukturze.
Powiązane publikacje

Google Pixel 6 Pro uległ uszkodzeniu w wyniku przegrzania SoC. Wyjątkowy przypadek, a może ostrzeżenie dla użytkowników?
11
Samsung Galaxy S23 FE w końcu trafił do polskich sklepów. Początkowa cena smartfona nie zaskakuje
33
Apple iPhone SE 4 ma otrzymać baterię z najpopularniejszego iPhone'a na świecie. Możemy się już domyślić wyglądu smartfona
53
Samsung Galaxy A55 5G - rzut oka na przyszłoroczny hit sprzedażowy. Smartfon ma prezentować się jak flagowiec
33