Intel Ice Lake-SP - nowy test wydajności procesora Xeon Silver 4300
Po wielu latach posuchy Intel szykuje się zrewolucjonizowania swojego portfolio. W niedalekiej przyszłości mamy otrzymać desktopowe układy wykorzystujące nową architekturę, która zawita również do chipów z innych segmentów. Co więcej, w końcu poznamy prawdziwe możliwości długo zapowiadanej litografii 10 nm. Próbkę możliwości otrzymamy w serwerowych procesorach Ice Lake-SP. Pierwotnie nowe układy Xeon oparte na platformie Whitley miały zadebiutować jeszcze w tym roku, jednak producent w skutek dalszych problemów z litografią 10 nm, postanowił przenieść premierę serwerowych Ice Lake na pierwszy kwartał 2021 roku. W międzyczasie do sieci przedostały się kolejne testy wydajności próbki inżynieryjnej.
W programie CPU-Z przetestowaną wczesną próbkę inżynieryjną procesora Intel Ice Lake-SP oznaczoną jako Xeon Silver.
Jak już od dłuższego czasu wiadomo, procesory Intel Ice Lake-SP to serwerowe układy Xeon nowej generacji, które zostaną wykorzystane przy użyciu procesu technologicznego 10 nm+. Będą one złożone z przeprojektowanych rdzeni Sunny Cove zapewniających nawet 18% przyrost IPC w porównaniu z architekturą Skylake (14 nm). Procesory będą przeznaczone na nową platformę Whitley, która przewiduje miejsce w serwerze dla jednego bądź dwóch procesorów. No, przynajmniej takie są deklaracje producenta jeśli chodzi o rzeczywisty przyrost wydajności, dzięki obecności nowych rdzeni Sunny Cove. W bazie programu CPU-Z przetestowano wczesną próbkę inżynieryjną układu określanego przez źródło jako procesor należący do serii Xeon Silver 4300. Wyposażono go w 14 rdzeni oraz 28 wątków o TDP sięgającym 165 W.
W teście CPU-Z procesor przyrównano do konsumenckiej jednostki Intel Core i9-10850K, wyposażonej w 10 rdzeni oraz 20 wątków. Według źródła, które opublikowało wyniki układu Xeon Silver, bazowe taktowanie procesora ma wynosić 2 GHz z możliwością zwiększenia w trybie Turbo Boost 2.0 do 4,0 GHz. W trakcie testu taktowanie jednak było dużo niższe i przy obciążeniu wszystkich rdzeni oscylowało w okolicach 1,8-2,0 GHz. Z pewnością duża w tym "zasługa" samego faktu, że mamy do czynienia z wczesną próbką inżynieryjną, a te zwykle osiągają dużo niższe zegary od końcowych jednostek. W programie CPU-Z wykorzystano dwa rodzaje testów, gdzie jeden z nich wykorzystuje w pełni instrukcje AVX-512, które są częścią architektury Sunny Cove. W tym wypadku, w teście jednowątkowym Intel Ice Lake-SP uzyskuje wynik porównywalny z Intel Core i9-10850K oraz Core i9-10900K pomimo dużo niższego zegara rdzenia (nie więcej niż 2 GHz). W teście wielowątkowym uzyskuje z kolei wynik zbliżony do rezultatów AMD Ryzen 9 3950X, posiadający 16 rdzeni i 32 wątki.
Wynik tego samego układu Intel Xeon są jednak dużo niższe, gdy wyłączone zostanie wspomaganie AVX-512. W tym środowisku, w teście jednego wątku, procesor zdołał wyciągnąć 371 punktów, co jest już wynikiem znacznie odbiegającym od rezultatów 10 generacji Intel Comet Lake. Analogicznie, także w teście wielowątkowym wynik jest słabszy od tego co oferują 10-rdzeniowe i 20-wątkowe procesory Core i9. Oczywiście duża w tym wina bardzo niskich zegarów rdzenia. Test jednak pokazuje, że nawet na etapie wczesnej próbki inżynieryjnej, wyniki są mocno dopakowane jeśli używane są instrukcje AVX-512. Jak natomiast wypadnie finalna wersja Xeona i czy producentowi uda się w końcu osiągnąć satysfakcjonujące zegary? Przekonamy się do końca pierwszego kwartału 2021, gdy układy Intel Ice Lake-SP powinny w końcu zadebiutować na rynku.
Powiązane publikacje

Qualcomm prezentuje chipy do gier z serii Snapdragon G. Pierwsze handheldy z nowościami już w drodze
4
Intel Panther Lake - nowa roadmapa ujawnia termin debiutu procesorów. To może być podobna premiera do Meteor Lake'ów
21
Intel Core Ultra 300 - sampel inżynieryjny z rodziny Panther Lake zaprezentowany na targach Embedded World 2025
29
AMD EPYC Embedded 9005 - premiera zaawansowanych procesorów do zastosowań przemysłowych i sieciowych
5