Intel Ice Lake - Mobilne 10 nm procesory oficjalnie zapowiedziane
Wczoraj AMD podczas konferencji zaprezentowało oficjalnie procesory Ryzen trzeciej generacji, wywołując tym bardzo duże poruszenie w branży IT. W końcu nowe układy bazujące na architekturze Zen 2 i wykonane w 7 nm procesie technologicznym są od długiego czasu wyczekiwane przez wielu użytkowników. Intel z kolei swoją konferencję zaplanował dopiero na dzisiaj i tylko tuż przed konferencją AMD zapowiedział wprowadzenie na rynek limitowanego procesora Core i9-9900KS, który reklamowany jest przez niebieskich jako najwydajniejszy procesor do gier z zegarem 5 GHz na wszystkich rdzeniach. Jednostka ta zostanie wprowadzona do sprzedaży latem tego roku, natomiast Intel podczas konferencji skupił się na najważniejszych aspektach związanych z mobilnymi układami Ice Lake, których produkcja już się rozpoczęła i docelowa premiera ultrabooków i hybryd bazujących na 10 nm układach spodziewana jest na jesień tego roku.
Intel podczas konferencji prasowej na targach Computex 2019 podzielił się pierwszymi szczegółami na temat mobilnych procesorów Ice Lake, bazujących na nowej mikroarchitekturze Sunny Cove.
Intel Ice Lake-U oraz Intel Ice Lake-Y to będą pierwsze serie wykorzystujące nową mikroarchitekturę Sunny Cove. Będą to pierwsze procesory wyprodukowane w wymęczonym 10 nm procesie technologicznym (choć najdokładniej można określić proces jako 10 nm+, bowiem został on ulepszony i zoptymalizowany w porównaniu do pierwszej iteracji), którego opóźnienia można już liczyć w latach. Intel deklaruje wzrost IPC w porównaniu do układów Skylake o 18%. Jeśli deklaracje będą miały przełożenie na realne wyniki, wówczas będziemy mogli mówić o 18% wzroście wydajności przy zachowaniu identycznych zegarów. Producent przygotował łącznie jedenaście procesorów, których TDP będzie się wahać od 9W (dla Ice Lake-Y) do 28W (dla Ice Lake-U z Iris Plus Graphics), w zależności głównie od wymiarów samych układów. Samych konkretnych szczegółów odnośnie poszczególnych procesorów nie podano (tego dowiemy się latem), natomiast Intel co nieco zdradził na temat budowy i pewnych cech tychże układów.
W samej mikroarchitekturze Sunny Cove wprowadzono kilka zmian i wiele ulepszeń, dzięki czemu wyższa wydajność ma być faktycznie zauważalna w porównaniu do niskonapięciowych układów poprzednich generacji. Mowa przede wszystkim o wprowadzeniu wsparcia dla nowych instrukcji tj. SHA czy AVX-512 (ten z kolei wcześniej pojawił się wyłącznie w układach serwerowych). Nowe układy Ice Lake będą również znacznie szerzej wykorzystywały potencjał sztucznej inteligencji w celu poprawy wydajności w konkretnych zastosowaniach czy wydłużeniu czasu pracy na zasilaniu akumulatorowym. Zwiększono ponadto ilość pamięci podręcznej na dane (L1 Data) z 32 KB do 48 KB oraz pamięci cache L2 z 256 KB do 512 KB. Producent deklaruje znaczący wzrost wydłużenia czasu pracy na baterii, który ma osiągać do 16 godzin przy akumulatorze o pojemności 51 Wh.
Co ciekawe, nowe niskonapięciowe układy Intel Ice Lake będą wspierały dwukanałowy kontroler DDR4-3200 oraz LPDDR4X-3733. Wspierane będą więc znacznie wyższe taktowania pamięci, niż ma to w przypadku układów Skylake, Kaby lake Refresh czy Whiskey Lake-U. Otrzymamy jednostki Core i3, Core i5 oraz Core i7 o maksymalnie czterech rdzeniach oraz ośmiu wątkach. Pamięć cache L3 będzie z kolei wynosić maksymalnie 8 MB. Układy będą wyposażone w nowe zintegrowane iGPU Gen. 11, przy czym tylko jednostki z TDP 28W otrzymają najmocniejsze Intel Iris Plus Graphics z 48 lub 64 jednostkami wykonawczymi. Nowa generacja Intel UHD Graphics otrzyma z kolei 32 jednostki o taktowaniu do 1100 MHz. W przypadku nadchodzących Intel Iris Plus Graphics producent obiecuje możliwą grę w popularne gry w rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Wzrost wydajności między obecnymi UHD Graphics 620 a nadchodzącymi iGPU 11 Gen. ma być nawet dwukrotny (czym w zasadzie zbliży się do obecnych iGPU Radeon Vega od AMD). Nowe procesory zostały wyposażone w kontroler Thunderbolt 3 oraz obsługę bezprzewodowej sieci Intel Wi-Fi 802.11ax (Gig+), co niewątpliwie wpłynie na znaczące przyspieszenie działania sieci bezprzewodowej. Pierwsze laptopy z układami Intel Ice Lake zadebiutują po wakacjach.
Powiązane publikacje

HP zapłaci miliony za oszukiwanie klientów. Wodoodporne klawiatury okazały się fikcją. Które modele objęto pozwem?
26
Microsoft Surface Laptop 7 AI z procesorami ARM Snapdragon X Elite zostały oznaczone jako często zwracane
25
Nowe laptopy od Hyperbook oferują chłodzenie wodne, układ NVIDIA GeForce RTX 5090 i nawet 192 GB RAM DDR5
40
Kolejny laptop z rozwijanym ekranem. Tym razem jednak rozwiązanie może się okazać praktyczniejsze
23