Intel Extreme Masters - To już 10 lat niesamowitej imprezy
No i stało się, przed nami finały Intel Extreme Masters. Wielu czytelników zapewne w tym właśnie momencie przechadza się po katowickim Spodku, który ma przyjemność gościć zawodowych graczy i fanów rozrywki elektronicznej z całego świata. Przechdza się, a także obserwuje e-sportowe zmagania. Tegoroczne finały to nie tylko jeszcze większe wydarzenie, które z roku na rok przybiera na sile i przyciąga coraz więcej osób, ale także wspaniały jubileusz: w tym roku obchodzimy bowiem 10 urodziny Intel Extreme Masters. Właśnie w Polsce odbywają się te jubileuszowe finały – nie było tak jednak od samego początku istnienia tej imprezy, nie zawsze Katowice stanowiły swoistą Mekkę graczy na te kilka wyjątkowych dni.
Intel Extreme Masters towarzyszą nam już od 10 lat - przez ten okres wiele się zmieniło, a ostatecznie impreza trafiła do Katowic.
Pierwsze finały IEM miały miejsce jeszcze w 2006 roku i odbywały się wtedy na targach CeBIT w Hanowerze. Taki stan rzeczy miał miejsce przez sześć lat, po których finały przeniesiono do katowickiego Spodka i teraz możemy się nimi cieszyć w znacznie bliższym otoczeniu. Impreza była początkowo sponsorowana przez Intela z myślą o tym, aby stworzyć silną ligę europejską. Sytuacja się jednak z czasem zmieniła i Intel Extreme Masters od 2008 roku stały się finałami o zasięgu globalnym – teraz ściągają uczestników z całego świata, ich ogromna popularność nie powinna więc nikogo dziwić. Z czasem zmieniła się także sama forma i rozgrywki mające miejsce na IEM.
W pierwszym finale jedyną grą był Counter-Strike 1.6, szybko dołączył do niego Warcraft III, a teraz możemy obserwować zmagania w trzech dyscyplinach: League of Legens, gdzie ścierają się ze sobą dwie drużyny, StarCraft II, w którym gracze sterują własnym wirtualnym tworem przypominającym państwo i armię, a następnie starają się przejąć kontrolę nad przeciwnikami, a także Counter Strike: Global Offensive, czyli duchowego spadkobiercę klasycznego CS’a. Taki, a nie inny gier ma swoje uzasadnienie: z jednej strony nie brakuje emocji, rywalizacji i dynamiki, z drugiej natomiast strategicznego myślenia, a także odpowiedniego działania w grupie: krótko mówiąc, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, a na dodatek wszystkie te gry cieszą się ogromną popularnością.
Katowice przejmując finały IEM nie mogą sobie niczego zarzucać: w ubiegłym roku pobito wiele rekordów – na Twitchu transmisję w szczytowym momencie oglądało przeszło milion osób, a katowicki Spodek odwiedziło ponad 100 tysięcy entuzjastów tego rodzaju rozrywki. W tym roku mogą paść nowe rekordy, już teraz wiadomo, że dostać się na IEM łatwo wcale nie jest. Impreza ta to także świetna okazja do zaprezentowania nowego sprzętu. Z roku na rok gracze walczą bowiem na lepszych maszynach: zaczynano od Intel Core 2 Extreme, obecnie komputery są wyposażone w procesory Intel Core i7 z generacji Skylake.
Powiązane publikacje

Ghost of Yōtei - garść informacji o grze twórców Ghost of Tsushima. Nielinearna kampania, historia i inne
1
Klasyka Star Wars wchodzi do GOG Preservation Program, w tym Dark Forces, Battlefront i X-Wing. Wyprzedaż gier z uniwersum
9
The Elder Scrolls IV: Oblivion - Remastered bije rekordy. Zdobył 4 mln graczy w 4 dni. Tak wygląda odrodzenie legendy RPG
124
La Quimera - gra otrzymała kiepskie pierwsze recenzje, po czym została wycofana na kilka godzin przed premierą
32