Intel DG2 - wariant entry level karty graficznej Xe-HPG z zegarem 2,2 GHz został przetestowany w teście OpenCL GeekBench
Rodzina Intel DG2 to nadchodząca seria kart graficznych, które wykorzystują architekturę Xe-HPG. Względem pierwszej iteracji (Xe-LP), producent w znaczący sposób usprawnił architekturę, dodając m.in. pełne wsparcie dla bibliotek DirectX 12 Ultimate. To oznacza, że nadchodzące karty będą wspierać m.in. środowisko Microsoft DirectX Ray Tracing, Variable Rate Shading czy Mesh Shaders oraz Simpler Feedback. Producent nadal nie potwierdził dokładnej daty zapowiedzi kart, jednak ostatnie informacje wskazują, że debiut odbędzie się podczas konferencji firmy w ramach targów CES 2022. Tymczasem w bazie popularnego programu GeekBench pojawiła się najmniejsza wersja Intel DG2, wyposażona w 128 bloków EU. Jak wypada układ Xe-HPG?
W bazie programu GeekBench, w teście OpenCL, pojawiła się karta graficzna Intel DG2 w wersji ze 128 blokami EU oraz zegarem 2,2 GHz. Wydajność układu entry level plasuje się na poziomie Radeona RX 550.
Intel DG2 - karty graficzne oparte na architekturze Xe-HPG mogą zostać zaprezentowane dopiero na CES 2022
Intel DG2 w wersji ze 128 blokami EU będzie najmniejszym, pod względem ogólnej powierzchni, układem Xe-HPG. Oprócz niego, producent przygotowuje także warianty z 384 EU oraz 512 EU, które oczywiście będą się różnić wielkością. Wymienione wersje DG2 mają także być dostępne w przyciętych wersjach tj. 256 EU oraz 416 EU. Intel DG2 ze 128 EU powinien być traktowany jako karta graficzna z segmentu tzw. entry-level, czyli najbardziej podstawowego GPU. Według wpisu w GeekBench, omawiana karta odznacza się taktowaniem rdzenia na poziomie maksymalnie 2200 MHz. Sądzimy, że jest to desktopowy wariant a nie mobilny, tym bardziej że w platformie testowej znalazł się m.in. procesor Intel Core i5-11400F, płyta główna ASUS B560M-PLUS oraz 16 GB pamięci DDR4 o taktowaniu 2133 MHz.
Intel Xe-HPG - producent szykuje się do pierwszej prezentacji nowej mikroarchitektury dla kart graficznych DG2
Test przeprowadzono w środowisku OpenCL. Intel DG2 ze 128 blokami EU uzyskała w tym pomiarze dokładnie 13710 punktów. Jest to dosyć niski wynik, plasujący kartę w pobliżu takich układów jak AMD Radeon RX 550 czy NVIDIA GeForce GTX 660. Nie sądzimy jednak, aby DG2 128 EU w tym teście pokazało pełnię swoich możliwości, niemniej jednak nie powinniśmy po tym wariancie oczekiwać rewolucyjnej mocy. Jak wspomniałem, to układ entry-level z 1024 procesorami strumieniowymi oraz 4 GB VRAM GDDR6. Jego docelową konkurencją powinny być karty pokroju GeForce GT 1030 (lub mobilna seria GeForce MX 400) oraz nadchodzące układy graficzne AMD RDNA 2 wbudowane w APU Rembrandt.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
39
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
60