Intel DG1 wolniejszy od kart Radeon RX 560 i GeForce GTX 1050 Ti
Od kilku lat czekamy już na desktopowe karty graficzne od Intela. Z biegiem czasu jednak chyba wszyscy uzmysłowiliśmy sobie, że przynajmniej na samym początku nie będą to układy idealne do grania - wszystko wskazuje na, że do rozrywkowych zastosowań jeszcze długo będziemy musieli wybierać między jednostkami NVIDII i AMD. Mimo wszystko premiera kart Intela opartych o architekturę Xe to z całą pewnością ważne wydarzenie dla całej branży. W sieci już wcześniej pojawiały się już wstępne wyniki wydajności pierwszych układów, ale najciekawiej przedstawiają się najnowsze rezultaty z 3DMarka - przetestowany w nim został układ Intel DG1. Jak się zaprezentował? Cóż, demon szybkości to zdecydowanie nie jest...
DG1 w domyśle nie jest nawet produktem klasy średniej. To grafika przeznaczona dla układów Tiger Lake o bardzo niskiej mocy, która jednak ma być nawet dwukrotnie szybsza od intelowskich układów Gen.11 (Ice Lake).
Intel DG1 oparty na architekturze Gen12 (Xe) to dedykowana karta graficzna wyposażona w 96 jednostek wykonawczych i 768 procesorów strumieniowych. Na pokładzie znajdzie się 3 GB lub 6 GB pamięci GDDR6. Krzem DG1 będzie dostępny w innych wariantach, więc możliwe, że ostatecznie na rynek trafi ulepszona wersja opisywanego tu układu. Wynik karty Intela w 3DMarku w teście Firestrike to 5538 punktów, co oznacza, że jest wydajniejsza np. od GeForce'a GTX 750 Ti, lecz z drugiej strony przegrywa z Radeonem RX 460/560 czy GeForcem GTX 1050 Ti.
Intel Xe-HP nie będzie kartą graficzną przeznaczoną dla graczy
Intel DG1 - nowe testy wydajności karty opartej na architekturze Xe
Trzeba pamiętać, że DG1 w domyśle nie jest nawet produktem klasy średniej. To grafika przeznaczona dla procesorów Intel Tiger Lake o bardzo niskiej mocy, która jednak ma być nawet dwukrotnie szybsza od intelowskich układów Gen.11 (Ice Lake), co stanowi ogromne ulepszenie dla urządzeń mobilnych. Ponadto oprócz grafiki Xe-LP (jakim jest model DG1) istnieją jeszcze warianty Xe-HP i HPC, które mają być znacznie wydajniejsze, ale podobno nadal nie będą one przeznaczone dla graczy, a dla centrów danych. Cóż, faktem jest, że nadal brakuje konkretnych informacji odnośnie przyszłej oferty Intela - de facto ciągle do końca nie wiemy, z czym będzie mieli do czynienia.
Powiązane publikacje

Micron dołącza do Samsunga i SK hynix jako trzecia firma dostarczająca pamięci GDDR7 dla kart graficznych GeForce RTX 5000
66
TrashBench ustanawia rekord OC układu GeForce GTX 1060 osiągając 2202 MHz z nietypowym autorskim chłodzeniem
18
NVIDIA GeForce RTX 5090 bez pełnego PCIe 5.0 sporo traci w niektórych zastosowaniach. Jak bardzo może zwolnić?
67
Karta graficzna GALAX GeForce RTX 5090 D ustanowiła nowe rekordy overclockingu osiągając 3650 MHz GPU i 36 Gbps GDDR7
3