Intel DG1 - nowe testy wydajności karty opartej na architekturze Xe
Kilka dni temu w bazie SiSoft Sandra pojawił się nowy wpis dotyczący układu graficznego od Intela - DG1, opartego na architekturze Xe. Z informacji w benchmarku dowiedzieliśmy się, że Intel DG1 będzie najprawdopodobniej wyposażony w 3 GB pamięci własnej. Do debiutu karty w laptopach (i tylko w laptopach, DG1 domyślnie przeznaczony będzie właśnie dla notebooków, ewentualnie komputerów typu Intel NUC) pozostało jeszcze przynajmniej kilka miesięcy, jednak testów wersji inżynieryjnych nie brakuje. W sieci pojawiły się informacje o nowym wpisie w programie CompuBench, w którym przetestowano Intel DG1. Rezultaty nadal pokrywają się z tym sprzed kilku miesięcy i dają obraz karty z budżetowego poziomu, osiągającego rezultaty dużo niższe od chociażby GeForce GTX 1650.
W bazie programu CompuBench pojawił się test dedykowanej karty Intel DG1 - rezultaty ponownie nie zachwycają, bowiem GPU bardzo mocno odbiega od takich kart jak NVIDIA GeForce GTX 1650 czy AMD Radeon RX 5500M.
Wpis w bazie GFXBench również potwierdza, że karta graficzna Intel DG1 będzie wyposażona w 3 GB pamięci VRAM, prawdopodobnie na 96-bitowej magistrali. Nadal jednak nie wiemy czy będą to pamięci GDDR5 czy GDDR6. Intel DG1 wykorzystuje 96 aktywnych jednostek wykonawczych, co z kolei przekłada się na 768 procesorów strumieniowych. Maksymalna wydajność w obliczeniach pojedynczej precyzji (FP32) ma wynosić z kolei 2,3 TFLOPS. Taktowanie rdzenia wynosiło około 1500 MHz. Układ Intel DG1 wytwarzany jest w 10 nm procesie technologicznym, podobnie jak zintegrowane układy Gen.12, które także będą oparte na architekturze Xe.
Wynik uzyskany przez Intel DG1 w testach CompuBench nie jest jednak specjalnie powalający. To kolejny test, który pokazuje, że nie powinniśmy oczekiwać wysokiej wydajności po Discrete Graphics 1 od Intela. Karta znacząco odstaje od takich układów jak AMD Radeon RX 5500M czy NVIDIA GeForce GTX 1650. Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się być, że Intel DG1 będzie po prostu budżetową konstrukcją, teoretycznie przeznaczoną dla tańszych laptopów czy komputerów klasy NUC. W teście OpenCL w Geekbench, Intel DG1 również wypada dużo słabiej od wspomnianych dedykowanych kart AMD oraz NVIDII. Wyjątkiem jest jeden z testów - Particle Physics, gdzie to Intel wypada zdecydowanie lepiej od wspomnianych GPU.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
59