Intel Core i7-8565U - znamy pierwsze wyniki wydajności
Kilka dni temu informowaliśmy o pierwszych szczegółach dotyczących mobilnych procesorów Intel Whiskey Lake-U, czyli następców ubiegłorocznych Kaby Lake Refresh. Wiadomo, że na początku otrzymamy przynajmniej dwa takie układy, mianowicie Core i5-8265U oraz Core i7-8565U. O pierwszych szczegółach dotyczących specyfikacji pisaliśmy już potwierdzając jednocześnie, że otrzymamy ponownie jednostki niskonapięciowe wyposażone w cztery rdzenie oraz osiem wątków. Niezmienne powinno być również TDP, wynoszące 15W. W bazie GeekBench pojawiły się pierwsze wyniki wydajności procesora Intel Core i7-8565U oraz nowe szczegóły dotyczące specyfikacji. Test potwierdza wzrost wydajności w przypadku jednego wątku, jak również wielowątkowości.
W bazie GeekBench pojawiły się pierwsze wyniki wydajności procesora Intel Core i7-8565U, należącego do serii Whiskey Lake-U. Możemy spodziewać się wzrostu wydajności zarówno w aplikacjach nastawionych na jeden jak również wiele wątków.
Intel Whiskey Lake-U - pierwsze informacje o procesorach
Część informacji na temat specyfikacji procesora Intel Core i7-8565U poznaliśmy już wcześniej, z bazy 3DMark i testy, której pojawiły się w benchmarku GeekBench 4 również je potwierdzają. Będzie to więc układ 4-rdzeniowy i 8-wątkowy, o obniżonym TDP do poziomu 15W. Bazowe taktowanie wynosi 2 GHz (o 200 MHz więcej w porównaniu do Core i7-8550U), z kolei w trybie Turbo Boost 2.0 może poszybować do maksymalnie 4,6 GHz (w poprzedniku było to co najwyżej 4,0 GHz). Ponadto Core i7-8565U otrzyma 8 MB pamięci cache L3. W teście GeekBench układ z serii Whiskey Lake-U był wlutowany do notebooka firmy Lenovo (z pewnością jakiś przedstawiciel IdeaPadów), gdzie dodatkowo znalazło się miejsce na 16 GB pamięci RAM DDR4. Plus do tego system Windows 10 Pro 64-bit.
W teście jednowątkowym procesor Intel Core i7-8565U uzyskał 5445 pkt, co jest wynikiem o kilkaset punktów wyższym od poprzednika (w zależności od laptopa i układu chłodzenia rezultat wynosi od ok. 4400 do 4900 punktów). Wzrost jest więc widoczny i związany przede wszystkim z podniesieniem maksymalnego taktowania w trybie Turbo Boost 2.0. W teście wielowątkowym układ Core i7-8565U uzyskał z kolei 15895 punktów i w tym wypadku możemy zaobserwować wzrost o dobre kilkanaście procent (Intel Core i7-8550U uzyskiwał średnio od 10,5 tys. do 13,5 tys. punktów w zależności od konkretnego notebooka). Tutaj z kolei wzrost jest związany z podniesieniem bazowego taktowania i być może z bardziej dopracowanym działaniem trybu Turbo Boost 2.0. Widać więc, że w ultrabookach szykuje się kolejny wzrost wydajności, jednak nie będzie on tak widoczny jak w przypadku Kaby Lake Refresh (który jako pierwszy zaoferował cztery rdzenie i osiem wątków w takich laptopach).
Powiązane publikacje

HP zapłaci miliony za oszukiwanie klientów. Wodoodporne klawiatury okazały się fikcją. Które modele objęto pozwem?
26
Microsoft Surface Laptop 7 AI z procesorami ARM Snapdragon X Elite zostały oznaczone jako często zwracane
25
Nowe laptopy od Hyperbook oferują chłodzenie wodne, układ NVIDIA GeForce RTX 5090 i nawet 192 GB RAM DDR5
40
Kolejny laptop z rozwijanym ekranem. Tym razem jednak rozwiązanie może się okazać praktyczniejsze
23