Intel Core i7-7700K - kolejne rozczarowujące wyniki testów
Najszybszy z nadchodzących procesorów Intela wcale nie jest takim demonem prędkości, jakiego się spodziewaliśmy. Z dotychczas udostępnionych danych i wyników wydajności można wywnioskować, że inżynierowie Intela skupili się przede wszystkim na zwiększeniu częstotliwości chipu oraz dodaniu nowych instrukcji, bowiem większych zmian w osiągach w porównaniu do Core i7-6700K z generacji Skylake niestety nie ma. W tym przekonaniu utwierdzają nas kolejne testy, tym razem przeprowadzone przez ekipę Expressview. O ile na standardowych taktowaniach różnica pomiędzy oboma jednostkami jest zauważalna, to rezultaty uzyskane przy tych samych zegarach wprawiają nas w niemałe zakłopotanie. Ciężko nam uwierzyć w to, że architektura Kaby Lake może być gorsza od poprzedniej.
O ile przy domyślnych częstotliwościach Core i7-7700K pokazuje wyższość nad poprzednikiem, to już po ustawieniu obu procesorów na 4,0 GHz nie jest tak różowo... Jest jednak jeszcze za wcześnie by cokolwiek wyrokować.
Intel Core i7-7700K został przetestowany w wielu różnych zastosowaniach. Jego rywalem w tym starciu jest oczywiście Core i7-6700K. Na pierwszy rzut oka rezultaty z benchmarków wyglądają w porządku - we wszystkich prowadzi nowy chip, a w zależności od ustawień programu różnica sięga nawet nieco ponad 10%. Uśredniając wyniki, Kaby Lake jest wydajniejszy od Skylake'a o dokładnie 7,4% w zastosowaniach jednowątkowych i 8,88% w wielowątkowych. Warto zaznaczyć, że test był przeprowadzony dla domyślnych zegarów, a te w przypadku nowego procesora są wyższe o ok. 7%.
Intel Core i7-7700K vs Core i7-6700K - jak równy z równym...
W grach (Civilization: Beyond Earth i GTA V) różnica jest wręcz pomijalna. Niepokojąco natomiast prezentują się rezultaty przeprowadzone dla obu układów pracujących z częstotliwością 4,0 GHz - w ten sposób można ocenić wyższość jednej architektury nad drugą. Tutaj wyniki Intela Core i7-7700K są naprawdę rozczarowujące. Spodziewaliśmy się znacznie mniejszej przewagi Kaby Lake'a, ale nie słabszych wyników. Po zsumowaniu, w testach jednowątkowych nowy procesor traci do i7-6700K 0,86%, a w wielowątkowych 0,02%. Za wcześnie jednak by cokolwiek wyrokować - za taki stan rzeczy mógł odpowiadać BIOS czy inny czynnik, ale raczej na pewno nie architektura. W każdym razie czekamy na kolejne testy.