Intel Core i5-L16G7 - pierwszy procesor z rodziny Lakefield
W styczniu 2019 roku podczas targów CES, firma Intel podzieliła się pierwszymi szczegółami nie tylko dotyczącymi 10 nm procesorów Ice Lake, ale także dość tajemniczą platformą o nazwie Lakefield. W porównaniu do innych serii procesorów, Lakefield jest czymś w rodzaju hybrydowego układu, w którym niczym w smartfonach czy tabletach montowane są układy SoC bazujące na wydajniejszych rdzeniach oraz tych bardziej energooszczędnych. Wiemy, że od pewnego czasu Intel pracuje nad układami z rodziny Lakefield, które mają zostać dostosowane m.in. do urządzeń wyposażonych w dwa ekrany. Procesory wyposażone w kilka rdzeni, z czego jeden zawsze bazuje na mikroarchitekturze Sunny Cove oraz pozostałe oparte o architekturę Tremont. Co ciekawe, w bazie UserBenchmark pojawił się pierwszy przedstawiciel tej serii CPU, cechujący się dość interesującą nomenklaturą.
W bazie UserBenchmark natknięto się na procesor Intel Core i5-L16G7, który jest pierwszym przedstawicielem serii Lakefield - hybrydowych procesorów korzystających z rdzeni wykorzystujących dwie różne architektury.
Intel Tremont - nowa architektura dla procesorów Atom
W bazie UserBenchmark pojawił się pierwszy procesor z rodziny Lakefield - mowa o układzie Core i5-L16G7 (oryginalne nazewnictwo, można wręcz język połamać :)), który wyposażono w pięć rdzeni oraz pięć wątków. Taka nietypowa ilość rdzeni spowodowana jest faktem, że procesor posiada jeden mocniejszy rdzeń bazujący na mikroarchitekturze Sunny Cove, natomiast pozostałe cztery rdzenie są energooszczędne i wykorzystują inną mikroarchitekturę - Tremont. Bazowy zegar wynosił 1,4 GHz, z kolei uśrednione taktowanie w trybie Turbo Boost 2.0 dochodziło do 1,75 GHz - finalnie ta wartość powinna być jednak wyższa. W samym nazewnictwie litera L z pewnością oznacza przyporządkowanie do serii Lakefield, natomiast końcówka "G7", podobnie jak w układach Ice Lake, oznacza obecność zintegrowanego układu graficznego Intel Iris Plus Graphics G7, jednak o niższym taktowaniu. Współczynnik TDP tego procesora ma bowiem wynosić zaledwie 7W.
Z tego też względu wyniki procesora w testach UserBenchmark nie są specjalnie porywające. W teście jednego rdzenia wynik to zaledwie 55,9 punktów, przy teście dwóch rdzeni - 117 punktów. Wyniki odbiegają od takich serii jak Intel Amber Lake-Y, Kaby Lake-U czy AMD APU Raven Ridge/Picasso. Niemniej warto pamiętać, że te procesory nie mają pobijać kolejnych wyników w benchmarkach, a przede wszystkim są nastawione na energooszczędność i jak najdłuższą pracę na zasilaniu akumulatorowym. Układy Intel Lakefield będą także miały wbudowany kontroler pamięci LPDDR4X-4266, co potwierdza także wpis w UserBenchmark. Tajemniczy sprzęt Samsunga oprócz procesora Core i5-L16G7 posiadał także 8 GB pamięci RAM typu LPDDR4X o taktowaniu 4266 MHz.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7