Intel Core i5-8250U - rozczarowujące wyniki wydajności
Niecały miesiąc temu Intel oficjalnie zapowiedział mobilne procesory Intel Kaby Lake Refresh, w skład których wchodzą cztery modele niskonapięciowe: Intel Core i5-8250U, Intel Core i5-8350U, Intel Core i7-8550U oraz Intel Core i7-8650U. To co je wyróżnia w porównaniu do poprzedników to wprowadzenie czterech fizycznych rdzeni oraz ośmiu wątków. Teoretycznie więc wydajność (przynajmniej w testach wielowątkowych) powinna znacząco wzrosnąć w porównaniu choćby do 7-ej generacji Intel Kaby Lake-U. Oczywiście wszystkie wyniki w rzeczywistości będą uzależnione od limitu TDP oraz wydajności układu chłodzenia. W sieci pojawiają się już pierwsze testy wydajności laptopów z procesorem Intel Core i5-8250U, przy czym wyniki można uznać za rozczarowujące, bowiem procesor uzyskuje rezultaty nieco niższe od Intel Core i7-7500U.
Intel Core i5-8250U w laptopie Acer Spin 5 uzyskuje wyniki nieco gorsze od Intel Core i7-7500U. Zważywszy na dołożenie dwóch rdzeni oraz czterech wątków, wynik jest raczej rozczarowujący.
W zagranicznych portalach zaczynają pojawiać się pierwsze testy odświeżonych laptopów z procesorami Intel Kaby Lake Refresh, które wyposażono w cztery rdzenie. Można więc spojrzeć na realne możliwości 4-rdzeniowych CPU z niskim TDP wynoszącym 15W. Testy przeprowadzano m.in. na laptopie Acer Spin 5 wyposażonym w układ Intel Core i5-8250U. Bazowe taktowanie tej jednostki wynosi 1,6 GHz, z kolei w trybie Turbo Boost 2.0 sięga maksymalnie 3,4 GHz. Wraz z procesorem zintegrowano układ graficzny Intel UHD Graphics 620. Jak wypada ten duet w testach? Na pewno o wiele słabiej niż można było oczekiwać, zwłaszcza przy obecności 4 rdzeni oraz 8 wątków. Laptop umożliwia konfigurowanie poziomu TDP (Configurable TDP - cTDP), w którym można podbić TDP do poziomu 25W. Niestety sporą wadą jest fakt, że nie można sztywno ustawić limitu na takim poziomie. Zaledwie po kilkudziesięciu sekundach TDP z powrotem wraca do 15W, co okazuje się być kagańcem dla jednostki Intel Core i5-8250U, uniemożliwiającej pokazanie pełni swoich możliwości.
Testy przeprowadzone w aplikacji Cinebench R15 dają rezultaty gorsze od procesorów Intel Core i7-7500U, a czasem nawet są zbliżone do wyników modelu Core i5-7200U. W teście jednowątkowym układ Intel Core i5-8250U uzyskał 131 punktów, co jest rezultatem porównywalnym do modeli 7-ej generacji Kaby Lake-U. Podobnie ma się sprawa z testem wielowątkowym, gdzie CPU zdołał uzyskać 308 punktów. Problemem jest także niewydajny układ chłodzenia, który powoduje podwyższenie temperatury procesora do 96 stopni. Zaskakująco wysokie progi, nawet jak na standardy ultrabooków. Nic dziwnego, że bardzo szybko taktowanie procesora z maksymalnych 3,4 GHz zostaje wpierw obniżone do 2,2 GHz, a następnie do 1,4 GHz, a więc poniżej bazowej wartości. Porównywalny wynik z modelem Intel Core i7-7500U jest więc w dużej mierze spowodowany obecnością ośmiu wątków, bowiem taktowanie jest dosyć niskie pod obciążeniem. W bliskiej przyszłości może się okazać, że wprowadzenie czterech rdzeni do ultrabooków nie da specjalnie wymiernych korzyści, bowiem układy chłodzenia i kaganiec nałożony na TDP uniemożliwi ujawnienie pełni mocy tych procesorów, a koniec końców wydajność będzie stała na porównywalnym poziomie procesorów Kaby Lake-U.
Powiązane publikacje

HP zapłaci miliony za oszukiwanie klientów. Wodoodporne klawiatury okazały się fikcją. Które modele objęto pozwem?
26
Microsoft Surface Laptop 7 AI z procesorami ARM Snapdragon X Elite zostały oznaczone jako często zwracane
25
Nowe laptopy od Hyperbook oferują chłodzenie wodne, układ NVIDIA GeForce RTX 5090 i nawet 192 GB RAM DDR5
40
Kolejny laptop z rozwijanym ekranem. Tym razem jednak rozwiązanie może się okazać praktyczniejsze
23