Intel Core i3-7350K tanieje i będzie kosztował 149 dolarów
Kiedyś procesor Intel Core i3 z odblokowanym mnożnikiem mógł być bardzo rozchwytywanym procesorem z budżetowego segmentu. Przy okazji premiery każdej kolejnej architektury w sieci można było znaleźć sporo głosów opowiadających się za takim właśnie układem. Cóż, Intel w końcu wysłuchał próśb wielu osób, jednak wydanie modelu Core i3-7350K nastąpiło w momencie, gdy te pełne cztery rdzenie do poważnego grania stały się już raczej niezbędne. Największym problemem była jednak bardzo wysoka cena procesora. Co z tego, że możemy go podkręcić do 5 GHz (przy odpowiedniej płycie głównej i chłodzeniu), skoro taniej znajdziemy chipy Core i5 z tej samej generacji? Intel w końcu poszedł po rozum do głowy i nieco obniżył cenę najwydajniejszego 2-rdzeniowca. Przecena nie jest jednak bardzo znacząca.
Cieszy nas sam fakt obniżki, jednak pytanie, czy zachęci ona konsumentów do zakupu? Cóż, jest to wątpliwe, szczególnie po premierze Ryzenów 5.
Intel Core i3-7350K w dniu premiery wyceniony został na 179 dolarów, co w naszym kraju oznaczało kwotę bliską 900 złotych. Już wtedy układ uznawany był za kompletnie nieopłacalny, a wraz z premierą procesorów AMD Ryzen 5 sytuacja tylko się pogorszyła. W końcu w podobnej cenie sprzedawane są 4-rdzeniowe i 8-wątkowe modele 1500X i 1400, które pomimo wolniejszego pojedynczego wątku wydają się być znacznie lepszą inwestycją na przyszłość (i również mają odblokowane mnożniki). Teraz najszybszy przedstawiciel rodziny Core i3 będzie kosztował 149 dolarów. Cieszy nas sam fakt obniżki, jednak pozostaje pytanie, czy zachęci ona konsumentów do zakupu? Cóż, jest to niestety wątpliwe.
Test procesora Intel Core i3-7350K - Będzie tanie podkręcanie?
Przypomnijmy, że Intel Core i3-7350K to procesor bazujący na architekturze Kaby Lake (litografia 14 nm+), który posiada dwa rdzenie i obsługuje do czterech wątków. Pracuje on z taktowaniem bazowym 4,2 GHz, jednak dzięki odblokowanemu mnożnikowi bez większego problemu możliwe jest podniesienie zegara nawet do 5 GHz. Chip posiada 4 MB pamięci cache L3. Choć od strony technicznej mamy do czynienia niemal z idealnym procesorem do starszych gier czy programów, to aby w pełni wykorzystać jego potencjał potrzebna jest droga płyta główna z chipsetem Z170/Z270 oraz osobny cooler (układ sprzedawany jest bez chłodzenia), natomiast i cena samego procesora - nawet teraz - wydaje się być raczej średnio atrakcyjna.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7