Intel chce spopularyzować Thunderbolt 3 - koniec z licencjami
Interfejs Thunderbolt to ciekawy lecz rzadko spotykany standard, który cechuje się m.in. bardzo wysoką prędkością przesyłu danych. Jego implementacja wymaga umieszczenia w komputerze specjalnego kontrolera, a wszystko to (wraz z licencją) swoje kosztuje. Świat jednak nieubłaganie idzie do przodu i technologia, która dziś jest droga i ekskluzywna, szybko staje się chlebem powszednim. Thunderboltowi się to wprawdzie jeszcze nie udało, ale Intel pragnie go upowszechnić i sprawić, aby wyposażony w ten interfejs był każdy komputer. Żeby tego dokonać, producent zamierza zintegrować kontroler w nadchodzących procesorach.
Popularyzacja standardu ma odbyć się nie tylko dzięki implementacji odpowiedniego modułu w chipie, lecz również - co ważne - dzięki całkowicie darmowemu udostępnieniu specyfikacji innym producentom, co z kolei wyeliminuje jakiekolwiek opłaty licencyjne.
Popularyzacja standardu ma odbyć się nie tylko dzięki implementacji odpowiedniego modułu w procesorach czy układach płyt głównych, lecz również - co ważne - dzięki całkowicie darmowemu udostępnieniu specyfikacji innym producentom, co z kolei wyeliminuje jakiekolwiek opłaty licencyjne. Sam zabieg umieszczenia stosownego kontrolera w chipach ma wiązać się również z innymi zaletami - pomijając oszczędność miejsca na płycie głównej (w MacBookach układ cechuje się wymiarami 10,7 x 10,7 mm), wspomina się również o niższym poborze energii, co powinno szczególnie uwidocznić się na przykładzie komputerów mobilnych i urządzeń AiO.
MacBook Pro 2016 - szykują się problemy z Thunderbolt 3?
Upowszechnienie Thunderbolta 3 z pewnością przyniosłoby zwykłym użytkownikom komputerów wymierne korzyści. Interfejs ten zapewnia przesył danych z prędkością nawet 40 Gb/s, ładowanie urządzeń, umożliwia też podłączenie monitora 4K, a co najciekawsze, może pełnić funkcję złącza USB-C. Jak na razie w sprzedaży dostępnych jest podobno ok. 120 modeli komputerów obsługujących ten standard, jednak spodziewamy się, że w przyszłym roku liczba ta znacznie wzrośnie (do końca roku ma być ich 150). Oby tylko wszystko poszło zgodnie z planem i również zwykły Kowalski mógł cieszyć się z dobrodziejstw tego interfejsu.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7