Intel Arrow Lake-H - Omówienie architektury Lion Cove, Skymont, Xe-LPG Plus oraz NPU dla procesorów dla laptopów
Dzisiaj Intel oficjalnie prezentuje desktopowe procesory Core Ultra 200S z serii Arrow Lake-S. Jednocześnie omówiona została mikroarchitektura dla desktopowych układów jak i ich mobilnych odpowiedników w postaci Arrow Lake-HX. Podczas prezentacji w Berlinie, dość niespodziewanie zdradzono także garść pierwszych informacji na temat procesorów Arrow Lake-H (Core Ultra 200H), które pojawią się za kilka miesięcy w notebookach. W tym wypadku możemy się spodziewać zmian zarówno względem Raptor Lake, jak również... samych Arrow Lake-S i Arrow Lake-HX, głównie w obrębie zintegrowanych układów graficznych i kontrolerów.
Intel ujawnił pierwsze szczegóły procesorów Arrow Lake-H, które w pierwszym kwartale 2025 roku trafią do notebooków. Wykorzystają rdzenie Lion Cove i Skymont, jak również układy graficzne Xe-LPG Plus.
Intel Arrow Lake-S oraz Arrow Lake-HX - Charakterystyka architektury Lion Cove, Skymont, Xe-LPG oraz NPU
Intel Arrow Lake-H, podobnie jak Arrow Lake-S i Arrow Lake-HX, wykorzystają kafelkową budowę, na którą składają się: Compute Tile, GPU Tile, SoC Tile, I/O Tile oraz Filler Tile. W Compute Tile znajdzie się maksymalnie 14 rdzeni, w tym sześć opartych na mikroarchitekturze Lion Cove oraz osiem typu Efficient (Skymont). Nowością względem topowych Arrow Lake będzie z pewnością to, że posiadają zintegrowane kontrolery Wi-Fi 7 oraz Bluetooth 5.4 (w Arrow Lake-S i Arrow Lake-HX mogą działać jako zewnętrzne układy, jednak zintegrowane kontrolery dotyczą wyłącznie Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.3). W przypadku kontrolera RAM, wiemy że Arrow Lake-H będzie obsługiwać standard LPDDR5, ale to na razie wszystko co zdradzono. Intel Arrow Lake-H będzie również obsługiwał Thunderbolt 4 (wbudowany kontroler) jak i magistralę PCIe 5.0. Z kolei mikroarchitektura Lion Cove i Skymont będzie taka sama jak w Arrow Lake-S i Arrow Lake-HX, a różnice będą widoczne w ilości pamięci cache, wynikającej z mniejszej liczby rdzeni. W Arrow Lake-H będzie to maksymalnie 24 MB L3 + 18 MB L2 (P-Core) + 8 MB L2 (E-Core), co daje sumarycznie do 50 MB pamięci cache.
Intel Core Ultra 7 255H - pierwsze informacje na temat specyfikacji procesora Arrow Lake-H dla laptopów
Duża zmiana względem Raptor Lake-H zostanie wdrożona w zintegrowanych układach graficznych. Choć są one oparte na architekturze Xe-LPG, mamy do czynienia z istotną modyfikacją względem iGPU w Meteor Lake (gdzie również skorzystano z tej architektury). Chodzi o dodanie maksymalnie 128 rdzeni XMX, które będą odpowiadać za akcelerację obliczeń AI, jak również wspomaganie techniki XeSS. Układy graficzne w Arrow Lake-H będą dysponować maksymalnie 8 blokami Xe-Core, 128 silnikami Vector Engines oraz 128 jednostkami XMX. Tym samym, pod względem budowy, jeszcze bardziej upodobnią się do desktopowej architektury Xe-HPG, wykorzystanej w kartach graficznych Intel ARC. Nowe układy graficzne będą dysponować także 8 jednostkami Ray Tracing Unit (po jednym na Xe-Core) i 8 MB cache L2.
Dzięki obecności jednostek XMX, nadchodzące zintegrowane układy graficzne w Intel Arrow Lake-H zaoferują moc obliczeniową w AI na poziomie do 77 TOPS, co stanowi istotny wzrost chociażby do iGPU w Arrow Lake-S i Arrow Lake-HX (8 TOPS). Choć czysta wydajność będzie zbliżona do Intel ARC Graphics z procesorów Meteor Lake, obecność rdzeni XMX wpłynie na lepszą jakość i wyższą wydajność po włączeniu techniki skalowania XeSS. Nadchodzące układy graficzne Xe-LPG Plus w pełni obsługują także biblioteki DirectX 12 Ultimate.
Cała platforma Intel Arrow Lake-H zaoferuje maksymalnie 99 TOPS mocy obliczeniowej w zadaniach AI: do 77 TOPS dla iGPU, do 13 TOPS dla NPU (3. generacja i taka sama budowa jak w Arrow Lake-S i Arrow Lake-HX) i do 9 TOPS dla rdzeni CPU. Ze względu na to, że NPU ma tylko 13 TOPS, procesory Arrow Lake-H pomimo solidnej specyfikacji, nie będą oferować certyfikatu Copilot+ PC (choć osobiście myślę, że większości użytkownikom będzie to totalnie bez różnicy). Premiera Intel Arrow Lake-H, jak również Arrow Lake-HX, odbędzie się w pierwszym kwartale 2025 roku, a formalna zapowiedź powinna mieć miejsce na targach CES 2025 w Las Vegas.
Powiązane publikacje

Lip-Bu Tan przyznaje, że Intel zostaje w tyle za konkurencją. Odwrócenie trendu może być bardzo trudnym zadaniem
17
Pierwsze próbki inżynieryjne nowej generacji procesorów AMD Ryzen, opartych na rdzeniach Zen 6, trafiły do partnerów firmy
41
Intel Arrow Lake Refresh pojawi się jeszcze w tym roku. Gracze nie powinni jednak oczekiwać istotnych zmian w wydajności
12
AMD Ryzen AI 5 330 - Nadchodzi budżetowy procesor Krackan Point 2 z rdzeniami Zen 5 i Zen 5c oraz iGPU Radeon 820M
11