Karta graficzna Intel ARC A380 dorównuje NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti. Wyciekły także kolejne informacje o specyfikacji technicznej
Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że na rynku desktopów jest tak naprawdę tych dwóch liczących się producentów kart graficznych - mowa oczywiście o AMD i NVIDII. Już niebawem jednak w ten odwieczny pojedynek wmiesza się Intel, który od kilku ładnych lat opracowuje swoje układy ostatecznie przynależące do serii ARC. Do tej pory najwięcej mówiło się o podstawowej, choć już gamingowej jednostce A380, która ma być alternatywą dla ostatnio wydanych układów w stylu GeForce'a RTX 3050 czy Radeona RX 6500 XT. Czy Intelowi rzeczywiście uda się nawiązać rywalizację? Czas pokaże, jednak dotychczasowe i najnowsze doniesienia wskazują na to, że Niebiescy wcale nie są na straconej pozycji.
Układ Intel ARC A380 oferuje wydajność porównywalną do GeForce'a GTX 1660 Ti z generacji Turing, nie tracąc przy tym zbyt wiele do zaprezentowanych niedawno kart RTX 3050 i RX 6500 XT.
Intel ARC A380 - desktopowa karta graficzna Alchemist z nieco wyższą wydajnością w porównaniu do ARC A370M
W bazie SiSoftware znaleźć można najnowsze wyniki wydajności wspomnianego wcześniej modelu A380, który został przetestowany w benchmarku SANDRA GPGPU. Układ ten wyposażony w 1024 jednostki cieniujące (128 jednostek wykonawczych) w testach typu half-precision i floating-point oferuje wydajność porównywalną do GeForce'a GTX 1660 Ti z generacji Turing, nie tracąc przy tym zbyt wiele do zaprezentowanych niedawno kart RTX 3050 i RX 6500 XT. Rezultaty te są zgodne z wcześniejszymi przeciekami wydajności nt. tego układu.
Intel ARC A380 - desktopowa karta graficzna przetestowana w SiSoft Sandra. Oferuje poziom GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU
Wyniki A380 to jednak nie wszystko - benchmark ujawnił też kilka ciekawych szczegółów dotyczących specyfikacji kart graficznych z serii ARC. Okazuje się, że nadchodzące modele będą w pełni wspierać zestaw bibliotek DirectX 12 Ultimate, a także ray-tracing w czasie rzeczywistym. Co ciekawe, jednostki zostaną pozbawione wsparcia dla formatu zmiennoprzecinkowej podwójnej precyzji (FP64). Układy obsłużą tylko FP16 i FP32, co jednak powinno być w zupełności wystarczające dla ogromnej większości konsumentów. Podsumowanie specyfikacji nadchodzących modeli ARC znajdziecie w poniższej tabelce.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
183
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
56