Intel Alder Lake-S oficjalnie w 10 nm. Premiera w 2021 roku
O obecnej formie Intela w kontekście desktopowej oferty powiedziano już w zasadzie wszystko i nie ma potrzeby dalej znęcać się nad Niebieskimi. Zwłaszcza, że przyszłość rysuje się w różowych barwach i już w przeciągu najbliższych lat portfolio tego producenta zmieni się niemal nie do poznania. Pierwsza wielka zmiana to seria Rocket Lake-S, która ma być oparta na nowych rdzeniach Willow Cove. Jej debiut przewidziany jest na początek przyszłego roku. Jeszcze ciekawiej zapowiada się jednak generacja Alder Lake-S, która przyniesie całkowicie nową, hybrydową architekturę (inspirowaną mobilnymi procesorami). Mało tego - mamy właśnie potwierdzenie, że układy te mają zostać wykonane w długo wyczekiwanym procesie technologicznym 10 nm.
Procesory Alder Lake będą pierwszymi desktopowymi układami Intela wyprodukowanymi przy użyciu litografii 10 nm. Ich premiera ma się odbyć w drugiej połowie 2021 roku. W podobnym okresie powinny zadebiutować również serwerowe chipy Sapphire Rapids (również w 10 nm).
Trzeba przyznać, że Intel coraz śmielej mówi nam o swoich planach. W najnowszej informacji prasowej dotyczącej wyników za drugi kwartał 2020 r. zawarto informację, jakoby nadchodzące procesory Alder Lake były pierwszymi desktopowymi jednostkami tego producenta wykonanymi w litografii 10 nm. Ogłoszono też, że również serwerowe Sapphire Rapids zostaną wyprodukowane przy użyciu tej samej technologii. Premiera procesorów została wstępnie wyznaczona na drugą połowę 2021 roku. Przypomnijmy - chipy Alder Lake-S przyniosą nam nie tylko nową architekturę i proces technologiczny, ale również platformę z gniazdem LGA 1700, która będzie obsługiwać pamięci DDR5 czy interfejs PCIe 4.0.
Intel Alder Lake - hybrydowa architektura procesora potwierdzona
Intel przyznaje, że 10 nm nigdy nie będzie tak efektywne jak 14 nm
Co ciekawe, w tym samym dokumencie Intel wspomniał także o procesie technologicznym 7 nm. Według przewidywań producenta, litografia to została opóźniona aż o rok w stosunku do poprzednich przewidywań, co może oznaczać, że chipy produkowane w 10 nm zostaną z nami na dłużej, niż przewidywano. Z drugiej strony można się spodziewać, że już w 2022 lub 2023 roku Niebiescy będą chcieli wypuścić na rynek pierwsze układy wykonane w tym procesie. To jednak jest jeszcze dosyć odległa przyszłość i na tym etapie nie warto przywiązywać dużej wagi do przewidywań. Na razie musimy mieć na uwadze, że w perspektywie kilku miesięcy czeka nas debiut procesorów Rocket Lake-S (14 nm).
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7