Nowa odsłona Intel Xeon Phi na podstawce LGA?
Technologicznych wiadomości ciąg dalszy... Tym razem zajmiemy się specyficznym produktem Intela przeznaczonym dla stacji roboczych oraz serwerów nastawionych na obliczenia. Gigant z Santa Clara posiada w swojej ofercie procesory Intel Xeon o podobnej specyfice, jednak omawiana platforma Intel Xeon Phi znacząco różni się od swojego starszego brata - w przypadku relatywnie młodego produktu mówimy o wielu rdzeniach opartych na architekturze MIC (Many Integrated Core), których ilość w modelu Knight Corner wynosi nawet 61. Wszystkie z nich zostały wyprodukowane w 22-nanometrowym procesie technologicznym wykorzystującym technologię tri-gate znaną z desktopów. Intel Xeon Phi wyróżnia się także niecodzienną konstrukcją opartą na typowej karcie rozszerzeń - platforma wykorzystuje standard komunikacji PCI Express, natomiast całość chłodzona jest przez pojedynczy wentylator turbinowy.
Najnowsze informacje mówią o tym, że najnowsza odsłona opisywanego produktu całkowicie zrezygnuje z takiej formy komunikacji i zostanie wyprodukowana specjalnie dla podstawki LGA. Obecny Intel Xeon Phi wykorzystujący konstrukcję karty rozszerzeń posiada kilka zalet - jedną z nich jest niewątpliwie możliwość stosowania pamięci GDDR5, która w przypadku podstawki LGA może zostać zastąpiona modułami DDR4. Nie trzeba chyba mówić, że przy takim rozwoju sytuacji przepustowość spadnie z obecnych 352 GB/s na 150 GB/s, aczkolwiek ta niedogodność może zostać zrównoważona przez możliwość zastosowania pamięci o dużej pojemności.
Platforma Knights Landing będzie posiadała wsparcie dla instrukcji AVX 3.2 oraz będzie produkowana w 14-nanometrowym procesie produkcyjnym z wykorzystaniem architektury Haswell oraz Skylake. Wcześniejsze informacje mówiły o zachowaniu obecnej konstrukcji, jednak najnowsze rewelacje całkowicie odrzucają możliwość prezentacji kolejne platformy o takim wyglądzie. Debiut nowej odsłony Intel Xeon Phi powinien nastąpić w 2015 roku.
Źródło: WCCF Tech
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4