IBM prezentuje swój procesor Telum z rdzeniami Z nowej generacji oraz 7 nm litografią Samsunga m.in. do obliczeń AI
W ostatnim czasie usłyszeliśmy wiele buńczucznych zapowiedzi nowych procesorów zarówno od Intela jak i AMD. W przypadku tego pierwszego otrzymamy wkrótce procesory 12 generacji Alder Lake o hybrydowej budowie, podczas gdy serwery otrzymają kafelkowe układy Sapphire Rapids, z mocnym nastawieniem nrkonfiguracji a wydajność w zastosowaniach związanych ze sztuczną inteligencją. AMD z kolei wprowadzi zmodyfikowane procesory Zen 3 z dodatkową warstwą pamięci cache (3D V-Cache, budowa na myśl trójwymiarowych stosów), a w planie jest już kolejna generacja Zen 4. Tymczasem podczas konferencji HOT CHIPS 33, swój najnowszy produkt zaprezentowała także firma IBM. Mowa o procesorze Telum Chip nowej generacji, z rdzeniami Z opartymi na przebudowanej architekturze.
Podczas konferencji HOT CHIPS, firma IBM zaprezentowała swój najnowszy procesor Telum, wykorzystujący m.in. 7 nm proces technologiczny Samsunga. Nowa architektura ma przynieść znaczny wzrost wydajności m.in. w obliczeniach związanych ze sztuczną inteligencją.
Intel Sapphire Rapids - rewolucyjna architektura procesorów serwerowych. Producent zdradza pierwsze szczegóły
Podczas prezentacji na HOT CHIPS, IBM zdradziło pierwsze szczegóły na temat swojego procesora nowej generacji, w dużej mierze nastawionego na obliczenia związane z algorytmami sztucznej inteligencji. Układ z przebudowanymi rdzeniami "Z" ma być produkowany w fabrykach Samsunga - wykorzystany zostanie 7 nm proces technologiczny. Procesor Telum z 8 rdzeniami i I/O ma zajmować powierzchnię 530 mm², mowa zatem o całkiem sporym kawałku krzemu. Imponująca jest także liczba tranzystorów sięgająca 22,5 miliarda. Rdzenie korzystają z wbudowanej pamięci L2 oraz wspierają technikę SMT2, co oznacza że na każdy rdzeń przypadają dwa równoległe wątki. Procesor Telum z rdzeniami Z charakteryzuje się m.in. przeprojektowaną predykcją rozgałęzień wraz ze zintegrowanym BTB 1/2 poziomu. Nie brakuje także dynamicznej rekonfiguracji wpisów BTB oraz obsługi do 270 tysięcy wpisów w tablicy miejsc rozgałęzień.
AMD chce w procesorach rozwijać technologię układania stosów 3D. Pierwszym podejściem będą Ryzeny posiadające 3D V-Cache
Na każdy rdzeń procesora przypada 32 MB pamięci cache L2. Pamięć ta wykorzystuje topologię dwukierunkowych połączeń pierścieniowych o przepustowości 320 GB/s, podczas gdy pamięć podręczna L3 jest dystrybuowana poprzez współpracę L2 i ma średnie opóźnienie rzędu 12 ns. Wirtualna pamięć podręczna L3 i L4 zapewnia 1,5x pamięci podręcznej na rdzeń. Jeśli chodzi o cache L3, to procesor IBM Telum Z posiada jej aż 256 MB, a ponadto dochodzi wirtualna pamięć cache L4 o wielkości 2 GB, która może być współdzielona przez maksymalnie 8 takich procesorów. Sumując ilość pamięci cache L2 + L3, otrzymujemy zatem aż 512 MB, co nie pozostaje bez wpływu na wydajność takiego układu. Pojedynczy układ IBM Telum w obliczeniach opartych na AI, oferuje moc rzędu 6 TFLOPS. System, na który składają się 32 takie układy, odznacza się już wydajnością na poziomie 200 TFLOPS - oczywiście nadal mowa o zadaniach ściśle związanych ze sztuczną inteligencją. Nowy procesor IBM został przygotowany głównie z myślą o rynkach Enterprise oraz Embedded.
Powiązane publikacje

Intel Arrow Lake Refresh. Odświeżone procesory Core Ultra 200S będą jeszcze mniej odświeżone niż sądziliśmy
26
Procesory AMD Threadripper PRO 9000WX oraz układ Radeon AI PRO R9700 już za moment trafią na rynek
4
Niestabilny chip AMD Ryzen wcale nie musi nadawać się do kosza. YouTuber udowadnia, że pomóc może obniżenie taktowania
72
Intel Titan Lake wprowadzi zunifikowaną architekturę rdzeni bazującą na Arctic Wolf E-Core zamiast rozwiązań P-Core/E-Core
33