Huawei w ogniu krytyki w Australii. Padły oskarżenia o szpiegostwo
Huawei kolejny raz opisywane jest przez media jako przybudówka chińskiego rządu. Tym razem, dzięki mediom, na światło dzienne wyszły tajne raporty wywiadu australijskiego. Opisano w nich między innymi przypadek, w którym chińskie służby szpiegowskie wykorzystały personel giganta telekomunikacyjnego Huawei do uzyskania kodów dostępu do infiltracji sieci telekomunikacyjnej w innym kraju. Huawei został pozbawiony jakiejkolwiek możliwości udziału w budowaniu nowej sieci 5G w Australii. Decyzja spowodowana jest oczywiście obawami o cyberbezpieczeństwo. Tymczasem chińscy urzędnicy twierdzą, że zarzuty są całkowicie bezpodstawne i wezwali rząd Australii do ponownego przemyślenia tej decyzji.
Sieci telekomunikacyjne przenoszą się na szczyt listy infrastruktury. Chodzi nie tylko o ochronę poufności naszych informacji
Wyciek informacji, który opisują australijskie media miał miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat. Nie wiadomo jednak jakiego kraju i jakiej dokładnie sieci dotyczył. Raport australijski stwierdza, że: "chińskie służby szpiegowskie wykorzystały personel giganta telekomunikacyjnego Huawei do uzyskania kodów dostępu do infiltracji zagranicznej sieci". Wiadomo jedynie, że atak nie miał miejsca ani w Australii, ani w Nowej Zelandii. Chiny wydały w ubiegłym roku ustawę o wywiadzie narodowym, która zobowiązała obywateli i organizacje do współpracy - jeśli to konieczne - z chińskimi służbami wywiadowczymi. To zdaniem wielu australijskich komentatorów stawia pod ścianą wszystkie firmy w Państwie Środka.
Huawei szykuje własny system operacyjny na czarną godzinę?
Huawei być może kojarzy się głównie z smartfonami, ale tak naprawdę jest to gigant w branży telekomunikacyjnej. Jest to największy producent sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. Huawei Global Services zapewnia operatorom sprzęt do budowania i obsługiwania sieci komórkowych na całym świecie. Firma Huawei została założona w 1987 roku przez Ren Zhengfei, byłego inżyniera chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Rzecznik australijskiego oddziału koncernu poddał w wątpliwość informacje prasowe oraz stwierdził, że: "Huawei jest największym na świecie dostawcą usług telekomunikacyjnych. Współpracujemy z największymi operatorami telekomunikacyjnymi na świecie, ponieważ ufają oni naszym pracownikom. Od 30 lat Huawei dostarcza bezpieczną technologię dla branży telekomunikacyjnej".
Internet chiński i amerykański? Tak może wyglądać przyszłość sieci
Doniesienie jakie pojawiły się w australijskich mediach zbiegły się w czasie z informacją oficjalnie podaną przez australijski wywiad. Zaledwie kilka dni wcześniej szef Australian Signals Directorate (służby wywiadowczej) powiedział, że jego agencja zaleciła wykluczenie z przetargu Huawei i ZTE 5G (także z Chin). "Sieci telekomunikacyjne przenoszą się na szczyt listy infrastruktury. Chodzi nie tylko o ochronę poufności naszych informacji - chodzi również o integralność i dostępność danych i systemów, od których jesteśmy zależni. Zapewnienie bezpieczeństwa dla naszej infrastruktury krytycznej jest najważniejsze" - powiedział Mike Burgess, szef ASD.
Powiązane publikacje

Elon Musk i Steve Wozniak apelują o czasowe wstrzymanie prac nad rozwojem sztucznej inteligencji. Skąd takie stanowisko?
67
Apple ma stonowane oczekiwania odnośnie zysków ze sprzedaży swojego zestawu do rzeczywistości rozszerzonej
16
Bill Gates publikuje przemyślenia o sztucznej inteligencji i jej przyszłości. Twierdzi, że rozpoczęła się era AI
64
Gordon Moore zmarł w wieku 94 lat. Współzałożyciel Intela wniósł do branży technologicznej niezapomniany wkład
26