Huawei w ogniu krytyki w Australii. Padły oskarżenia o szpiegostwo
Huawei kolejny raz opisywane jest przez media jako przybudówka chińskiego rządu. Tym razem, dzięki mediom, na światło dzienne wyszły tajne raporty wywiadu australijskiego. Opisano w nich między innymi przypadek, w którym chińskie służby szpiegowskie wykorzystały personel giganta telekomunikacyjnego Huawei do uzyskania kodów dostępu do infiltracji sieci telekomunikacyjnej w innym kraju. Huawei został pozbawiony jakiejkolwiek możliwości udziału w budowaniu nowej sieci 5G w Australii. Decyzja spowodowana jest oczywiście obawami o cyberbezpieczeństwo. Tymczasem chińscy urzędnicy twierdzą, że zarzuty są całkowicie bezpodstawne i wezwali rząd Australii do ponownego przemyślenia tej decyzji.
Sieci telekomunikacyjne przenoszą się na szczyt listy infrastruktury. Chodzi nie tylko o ochronę poufności naszych informacji
Wyciek informacji, który opisują australijskie media miał miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat. Nie wiadomo jednak jakiego kraju i jakiej dokładnie sieci dotyczył. Raport australijski stwierdza, że: "chińskie służby szpiegowskie wykorzystały personel giganta telekomunikacyjnego Huawei do uzyskania kodów dostępu do infiltracji zagranicznej sieci". Wiadomo jedynie, że atak nie miał miejsca ani w Australii, ani w Nowej Zelandii. Chiny wydały w ubiegłym roku ustawę o wywiadzie narodowym, która zobowiązała obywateli i organizacje do współpracy - jeśli to konieczne - z chińskimi służbami wywiadowczymi. To zdaniem wielu australijskich komentatorów stawia pod ścianą wszystkie firmy w Państwie Środka.
Huawei szykuje własny system operacyjny na czarną godzinę?
Huawei być może kojarzy się głównie z smartfonami, ale tak naprawdę jest to gigant w branży telekomunikacyjnej. Jest to największy producent sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. Huawei Global Services zapewnia operatorom sprzęt do budowania i obsługiwania sieci komórkowych na całym świecie. Firma Huawei została założona w 1987 roku przez Ren Zhengfei, byłego inżyniera chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Rzecznik australijskiego oddziału koncernu poddał w wątpliwość informacje prasowe oraz stwierdził, że: "Huawei jest największym na świecie dostawcą usług telekomunikacyjnych. Współpracujemy z największymi operatorami telekomunikacyjnymi na świecie, ponieważ ufają oni naszym pracownikom. Od 30 lat Huawei dostarcza bezpieczną technologię dla branży telekomunikacyjnej".
Internet chiński i amerykański? Tak może wyglądać przyszłość sieci
Doniesienie jakie pojawiły się w australijskich mediach zbiegły się w czasie z informacją oficjalnie podaną przez australijski wywiad. Zaledwie kilka dni wcześniej szef Australian Signals Directorate (służby wywiadowczej) powiedział, że jego agencja zaleciła wykluczenie z przetargu Huawei i ZTE 5G (także z Chin). "Sieci telekomunikacyjne przenoszą się na szczyt listy infrastruktury. Chodzi nie tylko o ochronę poufności naszych informacji - chodzi również o integralność i dostępność danych i systemów, od których jesteśmy zależni. Zapewnienie bezpieczeństwa dla naszej infrastruktury krytycznej jest najważniejsze" - powiedział Mike Burgess, szef ASD.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4