Huawei tworzy własny system operacyjny w razie zakazu Androida
Dyrektor wykonawczy firmy Huawei, powiedział niemieckiemu serwisowi informacyjnemu Die Welt, że marka przygotowuje "zapasowy" system operacyjny dla komputerów i smartfonów na wypadek, gdyby problemy z rządem USA ostatecznie uniemożliwiły korzystanie z systemów Windows i Android, zarówno na komputerach i smartfonach wyprodukowanych przez Huawei. „Przygotowaliśmy nasz własny system operacyjny. Gdyby kiedykolwiek zdarzyło się, że nie możemy dłużej korzystać z systemów partnerów, bylibyśmy przygotowani. To nasz plan B. Ale oczywiście wolimy dalej pracować z ekosystemami Google i Microsoftu” - powiedział Richard Yu, szef grupy konsumenckiej Huawei.
Huawei przygotowuje "zapasowy" system operacyjny dla komputerów i smartfonów na wypadek, gdyby problemy z rządem USA ostatecznie uniemożliwiły korzystanie z systemów Windows i Android.
Huawei P30 i P30 Lite - znamy specyfikację i cenę smartfonów
Mimo faktu, że dopiero teraz oficjalnie Huawei wspomniało o własnym systemie, to okazuje się, że prace nad nim trwają już od 2012 roku. Jednak to właśnie ostatnie miesiące przyniosły największe napięcie między chińską firmą, a Stanami Zjednoczonymi. Weźmy chociaż sytuacje, w której rząd USA zabronił pewnym amerykańskim firmom współpracowania z Huawei, co skończyło się pozwaniem rządu przez chińskiego giganta. Ameryka swój ruch tłumaczy podejrzeniami o współpracę ze służbami wywiadowczymi pracującymi dla Pekinu.
Huawei pozwie rząd USA. Powód: bezprawne zakazywanie handlu
Co więcej, Huawei może czuć się zagrożone nie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Weźmy pod uwagę naciski USA na europejskich sojuszników, by nie korzystali z usług Huawei, budując swoje sieci 5G. Mimo zaplecza w postaci własnego systemu, Huawei zaznacza jednak jak ważna jest współpraca z Google i Microsoftem. Nic dziwnego: nawet jeśli autorski system Chińczyków byłby bardzo dobry, to spadek sprzedaży urządzeń ze względu na brak Androida czy Windowsa mógłby być dla firmy krytyczny. Nawet jeśli tylko początkowo.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4