Huawei prezentuje koncert Sound of Light współtworzony przez AI
Zorza polarna zamieniona w symfonię i unikalne widowisko stworzone przez cenionych artystów „we współpracy” ze sztuczną inteligencją zaszytą w procesorze smartfona? Brzmi niecodziennie, ale to właśnie „Sound of Light”, czyli najnowszy projekt Huawei pokazujący, że technologia może przenikać do świata sztuki i pomagać w przekraczaniu artystycznych granic. Premierowe wykonanie symfonii z udziałem SI miało miejsce 28 listopada w słynnej wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein – zagrała ją Synchron Stage Orchestra pod batutą Jamesa Shearmana. Nad projektem pracowały jeszcze inne znakomitości jak Kjetil Skogli czy Mark Sayfritz. PurePC miało okazję wziąć udział w tym niecodziennym widowisku.
Sound of Light to projekt Huawei pokazujący, że sztuczna inteligencja może przenikać do świata sztuki i pomagać w przekraczaniu artystycznych granic.
Test smartfona Huawei Mate 20 Pro – Najlepszy w klasie premium?
Zorza polarna, sfilmowana w Norwegii w pobliżu miasta Tromsø przez uznanego fotografa Kjetila Skoglia, stała się inspiracją dla muzyków, którzy podjęli wyzwanie, by spektakl świetlny tworzony przez naturę zamienić w symfonię. Inżynierowie Huawei stworzyli dedykowany temu projektowi system sztucznej inteligencji, bazujący na AI wbudowanej w procesor smartfona Mate 20 Pro, potrafiący analizować właściwości światła tak niezwykłego jak zorza polarna, interpretować jej dynamikę i wyrażać ją dźwiękiem. Światowej sławy kompozytor Mark Sayfritz podjął się przetłumaczenia języka światła na język muzyki.
Test smartwatcha Huawei Watch GT: zapomnij o ładowaniu baterii
Zastosowanie sztucznej inteligencji w mojej muzyce otworzyło zupełnie nowe możliwości twórcze. Wprowadziłem materiał filmowy z nagraniem zorzy polarnej do oprogramowania, które przeanalizowało takie elementy jak kolor, rozmiar, kształt i prędkość. Następnie wygenerowałem wariacje muzycznych fraz, w oparciu o to, co było widać na nagraniu wideo. AI rozpoznała poszczególne ujęcia zorzy i modulowała dźwięki tak, aby odzwierciedlały jej intensywność w kompozycji - tłumaczył Mark Sayfritz, kompozytor zajmujący się głównie muzyką filmową.
Te wariacje dźwiękowe posłużyły dyrygentowi Jamesowi Shearmanowi do stworzenia scenariusza widowiska Sound of Light. Realizacja symfonii połączonej ze spektaklem wizualnym wymagała intensywnego przetwarzania danych w czasie rzeczywistym i wykorzystania komputerów o dużej mocy obliczeniowej. Inżynierowie Huawei przekształcili Huawei Mate 20 Pro – smartfon z podwójnym chipsetem obsługującym sztuczną inteligencję – w komputer koordynujący ów spektakl. Podczas występu na żywo, przekonwertowane dane były przekazywane za pośrednictwem smartfona do syntezatorów.
Powiązane publikacje

Commandos: Origins - nowy gameplay zbliżającego się prequela kultowej serii. Powrót do korzeni
9
Silent Hill f oficjalnie zaprezentowany. Survival horror zmierza na PC, PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S
23
Warhammer 40,000: Space Marine 3 - twórcy zaskoczyli i zapowiedzieli kontynuację bardzo udanej części
11
Kingdom Come: Deliverance 2 - Warhorse wprowadza ogromną aktualizację 1.2. Oto pełna rozpiska zmian
55