Huawei pozwie rząd USA. Powód: bezprawne zakazywanie handlu
Podczas gdy firma Huawei z pompą otwiera Centrum Cyberbezpieczeństwa i Transparentności" w Brukseli, by upewnić Unię Europejską, że ta nie musi obawiać się o szpiegostwo na rzecz chińskiego rządu, w USA trwa istna batalia pomiędzy wspomnianą marką, a rządem Stanów Zjednoczonych. Chińczycy przygotowują bowiem pozew przeciwko USA, w którym zarzucają państwu działanie niezgodne z obowiązującym prawem. Pozew zostanie złożony w Teksasie, jako że to właśnie tam Huawei ma swoją amerykańską centralę. Jak donoszą zachodnie źródła, złożenie pozwu będzie miało miejsce jeszcze w tym tygodniu. Wszystko zaczęło się w ubiegłym roku, kiedy to Departament Sprawiedliwości USA wniósł oskarżenie przeciwko firmie Huawei obwiniając ją o to, że nie zaprzestała handlu z Iranem, mimo sankcji, jakie zostały nałożone na ten kraj.
Huawei przygotowuje pozew przeciwko rządowi USA, w którym zarzucają państwu działanie niezgodne z obowiązującym prawem. Rząd Stanów Zjednoczonych zabronił mianowicie agencjom rządowym zamawiania sprzętu IT w firmie Huawei.
Oficjalna odpowiedź Huawei na obawy Polaków związane z 5G
Już po wspomnianej sytuacji z handlem z Irańczykami, rząd Stanów Zjednoczonych zabronił agencjom rządowym zamawiania sprzętu IT w firmie Huawei i to właśnie to działanie jest zdaniem Chińczyków niezgodne z prawem i dlatego firma planuje wytoczyć Stanom Zjednoczonym proces sądowy. Rząd z kolei wydaje się jedynie zabezpieczać, jako że w ostatnim czasie wielokrotnie twierdził, że urządzenia telekomunikacyjne będące w posiadaniu Huawei mogą być wykorzystywane przez Pekin do szpiegowania i zakłócania pracy sieci działających na terenie USA. Upublicznionych dowodów na taki stan rzeczy niestety zabrakło.
Samsung chce wykorzystać kłopoty Huawei i wejść na rynek 5G
Sprawa z Huawei w USA jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Wspomniana na początku newsa sytuacja dotycząca handlu z Iranem także ma swoje "pięć minut" w sądzie, z tym, że w kanadyjskim (to tam został złożony pozew rządu). Podczas zarzutu o niestosowaniu się Huawei co do sankcji dotyczących Iranu, równolegle zatrzymano dyrektor finansową Huawei - Meng Wanzhou. Wówczas to z kolei adwokaci dyrektor pozwali zarówno kanadyjski rząd jak i policję zaznaczając, że aresztowanie z końca ubiegłego roku było całkowicie bezpodstawne. Jak widać, pozew goni pozew, jednak jakkolwiek skończy się zarówno jedna jak i druga sprawa, pewne jest jedno: dążenia USA do oczernienia chińskiej marki idą zgodnie z planem.
Powiązane publikacje

Unia Europejska chce odpowiedniego nadzoru nad Sztuczną Inteligencją. Generowane treści mają podlegać ścisłej kontroli
109
Zakończył się proces sprawy Cinkciarz.pl przeciwko Currency One. Wyrok może wpłynąć na wszystkich reklamodawców Google Ads
49
Dolphin Emulator znika ze Steama tuż przed swoją premierą. Wszystkiemu jak zwykle winne... Nintendo
52
Laptop dla czwartoklasistów - w projekcie rządowym wybranych zostało kilkanaście podmiotów i sześć modeli urządzeń
116