HP Spectre 13 - premiera ultrabooka o oryginalnej stylistyce
Rynek ultrabooków jest dość specyficzny, producenci prześcigają się w tworzeniu coraz cieńszych i lżejszych urządzeń, wyróżniających designem oraz ponadprzeciętną jakością wykonania. Prestiż jest tutaj słowem kluczowym, bowiem komputer przenośny tego rodzaju oprócz swojego głównego przeznaczenia, musi stwarzać wrażenie sprzętu stylowego. W ostatnim czasie, zaprezentowano wiele nowych ultrabooków, które będą starać się uszczknąć kawałek tortu, którego sporą część posiadło Apple wraz ze swoim Macbookiem. Wśród urządzeń które mają nawiązać z nim walkę, jest chociażby nowy ASUS Zenbook 3, HP Elitebook Folio G1, Dell XPS 13 czy HP Spectre 13. Ten ostatni miał niedawno premierę, dlatego z tej okazji chciałbym napisać Wam kilka słów na jego temat. A jest o czym pisać, gdyż oprócz niepowtarzalnego designu, mamy tu do czynienia z najcieńszym laptopem na świecie, który w dodatku wyposażyć można w wydajny procesor Intel Skylake Core i7 ULV.
Obudowa HP Spectre 13 mierzy sobie rekordowe 10,4 mm, nie przeszkodziło to jednak w wyposażeniu go w procesory Intel Skylake Core i7 ULV.
Tym co rzuca się w oczy jest niebanalny wygląd laptopa - HP Spectre 13 nie stara się naśladować konkurencji w postaci Macbooka czy Zenbooka 3. Obudowa Spectre jest bardziej kanciasta, zaś kolorystyka zdominowana przez czerń z miedzianymi dodatkami. Powoduje to, iż nie sposób pomylić go z jakimkolwiek innym urządzeniem tej klasy. Moim zdaniem, jest to bardzo dobra droga gdyż ludzie decydujący się na zakup tak drogiego laptopa, będą mieli jeszcze większą możliwość wyróżnienia się z tłumu, niż miało to miejsce dotychczas. Zresztą cała otoczka towarzysząca premierze Spectre 13 związana była bardziej ze stylem i modą, niż funkcjonalnością np.: podczas Polskiej premiery obecna była, znana z telewizji TVN, stylistka Maja Sablewska. Poza tym na samych materiałach promocyjnych Spectre 13 porównywany jest do drogiej biżuterii często pojawia się na zdjęciach w jej towarzystwie.
Przejdźmy jednakże do konfiguracji, która również prezentuje się zachęcająco. HP Spectre 13 wyposażony został w dotykowy ekran IPS o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości FullHD 1920x1080. Dla zapewnienia odpowiedniej ochrony wszystko ukryto za powłoką Corning Gorilla Glass. Dolna część obudowy ultrabooka wykonana została z włókien węglowych, zaś górna z aluminium, dzięki czemu odznacza się on wyjątkowo niską wagą - 1,1 kilograma. Tył laptopa oraz zawiasy wykonane są z polerowanej miedzi, co gwarantuje wysoką wytrzymałość, ale jednocześnie powoduje, że laptop łapie wszelkie zabrudzenia. Spectre 13 jest również rekordzistą jeżeli chodzi o grubość obudowy, która mierzy zaledwie 10,4 milimetra. Dopełnieniem całości jest wysokiej jakości wyspowa, podświetlana klawiatura o obniżonym z 1,5 do 1,3 mm skoku klawisza oraz szklany touchpad.
Na szczęście cieniutka obudowa nie wpłynęła negatywnie na zastosowane podzespoły. Dlatego też HP Spectre 13 nabyć będzie można w dwóch wersjach: z procesorem Intel Skylake Core i5 ULV bądź Intel Skylake Core i7 ULV. Jednostki może nie są demonami prędkości, ale wypadają lepiej od Core M, którego możemy znaleźć w konkurencyjnym Macbooku. Decyzja o montażu tak wydajnych CPU spowodowała jednak, że niemożliwym stało się wykorzystanie pasywnego układu chłodzenia, dlatego Spectre 13 wyposażono w dwa niskoprofilowe wentylatory. Samemu układowi chłodzenia również należy się osobna uwaga, gdyż w pewnym względzie odbiega od tych, jakie znaleźć możemy w większości laptopów. Tym co go odróżnia jest fakt, że wtłacza on zimne powietrze do obudowy zamiast wydmuchiwać gorące. Wedle zapewnień HP system ten sprawdza się o wiele lepiej od standardowego i dzięki niemu możliwym stało się wyposażenie Spectre 13 w procesory Core i7 ULV.
Oprócz tego, wewnątrz obudowy kryje się 8GB wlutowanej, niskonapięciowej pamięci RAM DDR3L 1866 MHz. Nie jest to może ilość imponująca, ale z pewnością wystarczy do większości zastosowań. W zależności od konfiguracji, w Spectre 13 znajdziemy dyski SSD NVMe M.2 o pojemności 256 lub 512 GB. Również zastosowany system audio powinien brzmieć co najmniej zadowalająco, gdyż odpowiedzialna za niego jest firma znany z produkcji wysokiej klasy sprzętu grajacego - Bang & Olufsen. Tym co jest chyba największym zaskoczeniem w przypadku HP Spectre 13, to ilość złączy - 3 porty USB 3.1 Type-C w tym dwa z Thunderbolt 3 oraz gniazdo jack 3,5 mm. Przy rekordowo cienkiej obudowie pokazuje to jak beznadziejne było tłumaczenie konkurencji, że w przypadku cienkich konstrukcji z gatunku ultrabook'ów, jeden port USB Type-C, to wszystko co można zaoferować.
Dzięki energooszczędnym podzespołom oraz 4-komorowej baterii o pojemności 38 Wh, HP Spectre 13 ma pracować bez podłączenia do sieci elektrycznej maksymalnie przez 9,5 godziny. Wydaje się, że wynik ten nie został sztucznie zawyżony gdyż starszy HP Spectre x360 potrafi działać na baterii około 8,5 godzin podczas surfowania po sieci. HP Spectre 13 powinien pojawić się w sklepach już w najbliższym czasie, za jego podstawową wersję z procesorem Intel Core i5-6200U i dyskiem o pojemności 256 GB, producent zażyczył sobie 5999 zł, zaś model z procesorem Intel Core i7-6500U i pojemniejszym dyskiem 512 GB wyceniono na 6999 zł. Jeżeli komuś nie wystarczy sam laptop za równowartość 30 funtów brytyjskich, może wyposażyć się w mysz HP Z5000 w edycji specjalnej "Spectre", która posiada zbliżoną do niego stylistykę. Osobiście wróżę dla tego modelu dużą popularność, gdyż praktycznie pod każdym względem, od ilości złącz, poprzez wymiary, aż po oferowaną wydajność przebija on to, co oferują nam konkurencyjne rozwiązania.
Specyfikacja techniczna HP Spectre 13
- System operacyjny: Windows 10 Home 64 Windows 10 Pro 64
- Procesor i karta graficzna:
- Intel® Core™ i5-6200U (2.3GHz, up to 2.8 GHz, 3 MB cache, 2 cores) + Intel® HD Graphics 520
- Intel® Core™ i7-6500U (2.5 GHz, up to 3.1 GHz, 4 MB cache, 2 cores) + Intel® HD Graphics 520
- Ekran:13.3-cala FHD IPS UWVA BrightView Corning® Gorilla® Glass LED (1920 x 1080)
- Pamięć:
- 8 GB LPDDR3-1866 SDRAM (onboard)
- Przestrzeń dyskowa:
- 256 GB PCIe® NVM™ M.2 SSD
- 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD
- Bateria: 4-komorowa,polimerowa 38 Wh Li-ion
- Klawiatura: pełnowymiarowa, wyspowa, podświetlana
- Łączność: Intel® 802.11ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 4.2 Combo
- System audio: 2 głosniki Bang & Olufsen
- Touchpad:HP Imagepad z multidotykiem i obsługą gestów
- Złącza:
- 1 x USB 3.1 Gen
- 1 x (Type-C™, HP USB Boost);
- 2 x USB 3.1 Gen 2 (Type-C™, HP USB Boost, Thunderbolt);
- 1 x combo jack 3,5 mm
- Zasilacz: 45 W
- Wymiary: 32,5 x 22,9 x 10,4 mm
- Waga: 1,1 kg
Powiązane publikacje

Do serii Dell 16 Plus trafiły laptopy z układami AMD z rodziny Krackan Point. Architektura Zen 5 zamknięta w smukłej konstrukcji
5
HP zapłaci miliony za oszukiwanie klientów. Wodoodporne klawiatury okazały się fikcją. Które modele objęto pozwem?
26
Microsoft Surface Laptop 7 AI z procesorami ARM Snapdragon X Elite zostały oznaczone jako często zwracane
25
Nowe laptopy od Hyperbook oferują chłodzenie wodne, układ NVIDIA GeForce RTX 5090 i nawet 192 GB RAM DDR5
40