Hosting w nazwa.pl bez tajemnic. Dostawca umożliwia klientom szczegółową analizę statystyk
Jednym z najważniejszych aspektów związanych z utrzymaniem oprogramowania jest jego monitorowanie. Nie chodzi tu bynajmniej o śledzenie z zapartym tchem suchych danych liczbowych na wykresach i ekscytacja z każdego kolejnego zaznaczonego na nich punktu. Monitorowanie ma na celu przede wszystkim dostarczenie administratorowi niezbędnych danych odnośnie tego, co się z tym oprogramowaniem dzieje. Dzięki temu może on reagować na problemy z odpowiednim wyprzedzeniem, jeszcze zanim sytuacja ta bezpośrednio przełoży się na użytkowanie aplikacji. Jest jeszcze jeden ważny powód, który w nieco bardziej bezpośredni sposób przekłada się na pieniądze – weryfikując zajętość zasobów jesteśmy w stanie stwierdzić, czy optymalnie je wykorzystujemy, a tym samym, nie tracimy gotówki na zbędne zasoby. To wszystko dotyczy oczywiście także usług hostingowych, a nawet bardziej, jeśli mowa o hostingu w chmurze takim, jak CloudHosting od nazwa.pl.
Świadczona przez firmę nazwa.pl usługa CloudHosting to tzw. hosting w chmurze, w technologii cloud. Zasadnicza jego przewaga nad tradycyjnym hostingiem ujawnia się w tym, co na pierwszy rzut oka dla użytkownika nie jest widoczne, czyli w sposobie świadczenia takiego hostingu, a tym samym możliwości zapewnienia faktycznej skalowalności infrastruktury i gwarancji dostępności określonych zasobów mocy serwera, co w przypadku tego „tradycyjnego” nie jest często możliwe. Hosting rozumiany w „tradycyjny” sposób polega na przydzieleniu użytkownikowi pewnego miejsca na serwerze. Miejsce to może zostać wykorzystane na udostępnione technologie, jak bazy danych, strony WWW, systemy CMS, itp. Wszystko wydaje się być w porządku do czasu, gdy coś pójdzie nie tak i przykładowo strona lub inna hostowana usługa przestaną działać. Przewaga hostingu w chmurze polega przede wszystkim na niedopuszczaniu do takich sytuacji. Hosting działa tu w klastrach składających się z różnej liczby serwerów. W zależności od tego, ile serwisów ma być obsłużone, do klastra może należeć kilkaset lub nawet kilka tysięcy pojedynczych maszyn.
Każdy szanujący się provider usług hostingowych musi zapewnić administratorowi dostęp do szeregu najważniejszych statystyk. W przypadku usług hostingu w chmurze jest to jeszcze bardziej istotne, gdyż tego typu hosting oferuje przeważnie większe możliwości w zakresie działających na nim aplikacji. Naprawdę trudno byłoby sobie wyobrazić tu brak monitorowania i szukanie po omacku, gdzie leży problem w razie jakiejś awarii. Do najważniejszych statystyk należą oczywiście czas użycia procesora oraz zajmowana powierzchnia dyskowa z podziałem na konkretne usługi w hostingu.
Stanowią one podstawę do podjęcia decyzji czy i kiedy administrator powinien wkroczyć do akcji. Służą one też ocenie, czy wykupiony plan hostingu jest wciąż wystarczający w obliczu wzrastającego zapotrzebowania na zasoby, zakładając, że wzrost ten nie jest wynikiem jakiegoś błędu lub nietypowego zachowania hostowanych usług (np. wskutek ataku sieciowego). Do innych przydatnych statystyk zaliczyć można informacje dotyczące baz danych (liczba połączeń, zapytań do bazy) czy poczty e-mail (liczba logowań, wysyłanych czy odebranych wiadomości). Usługa CloudHosting nazwa.pl oczywiście takich statystyk dostarcza.
Klient w nazwa.pl otrzymuje dostęp do setek serwerów, ale jego kontrakt opiera się na zliczaniu czasu wykorzystania procesorów w klastrach serwerów pełniących różne funkcje. Klastry te zapewniają redundancję, ale również możliwość rozbudowy o kolejne funkcjonalności typu node.js, .NET Core, nowe typy baz itd. Czas użycia CPU jest zatem najważniejszym monitorowanym aspektem działania usługi hostingowej, w końcu mamy do czynienia z technologią cloud. Wykupując cloudhosting w nazwa.pl nasze konto będzie miało zagwarantowaną dostępność 4 wirtualnych rdzeni procesora Intel Xeon E-2288G, taktowanego zegarem 5 GHz, i to tylko dla samej usługi WWW. Dla baz danych, SSH czy zadań Cron uruchomione są w chmurze nazwa.pl dedykowane tym usługom klastry serwerów, i na w każdym z tych klastrów mamy dostęp do kolejnych, niezależnych vCPU i pamięci RAM. Trzeba przyznać, że jak na potrzeby usługi hostingowej, to całkiem mocna konfiguracja. Należy jednak pamiętać, że nawet przy tak mocnej konfiguracji może się zdarzyć sytuacja, gdy zasoby te (czyli zakontraktowany w umie czas procesora) ulegną wyczerpaniu.
Monitorując czas użycia procesora z podziałem na serwer WWW (w to wlicza się też FTP, SSH i CRON), pocztę e-mail czy bazy danych administrator CloudHostingu otrzymuje jasne informacje co do tego, że coś z hostowanymi usługami jest nie tak, np. występują błędy konfiguracji, błędy w samych aplikacjach serwujących treści (wskutek np. przeoczenia aktualizacji) lub aktywne zbędne usługi, które nagle zaczęły generować wysokie użycie CPU. Podobna sytuacja może się zdarzyć też w przypadku wzmożonego obciążenia wskutek wzrostu liczby aktywnych użytkowników, co nie jest wcale rzadkością, np. dla sklepów online w okresach szału na promocje zakupowe.
Innym, bardzo istotnym parametrem w CloudHostingu, który podlegać powinien monitorowaniu jest przestrzeń dyskowa. Każda strona internetowa, pliki wgrywane przez FTP, bazy danych, poczta czy aplikacje instalowane za pośrednictwem „sklepu” z aplikacjami w nazwa.pl zajmują pewną ilość miejsca na wydzielonym dla nas dysku. Pojemność ta jest rzecz jasna skończona i ograniczona wybranym planem hostingowym, przez co również musimy pilnować, by nie doszło do zapełnienia całej dostępnej przestrzeni. CloudHosting nazwa.pl oferuje w swoich planach co prawda tej przestrzeni całkiem sporo. Nie możemy jednak zapominać o śledzeniu przyrostu danych na bieżąco, gdyż w przypadku „ambitniejszego” wykorzystania hostingu możemy się zdziwić, gdy pewnego dnia dostępne miejsce się skończy.
Monitorowanie usług nie ogranicza się wyłącznie do czasu użycia CPU czy wykorzystania przestrzeni dyskowej. Jest jeszcze szereg innych parametrów, na które warto zwracać uwagę – oczywiście, wyłącznie, gdy mają one zastosowanie w naszym przypadku. Jedna z grup takich parametrów dotyczy baz danych. Oprócz wspomnianego wcześniej użycia przestrzeni dyskowej czy czasu procesora, statystyki CloudHosting w nazwa.pl rozszerzone są o możliwość śledzenia liczby zapytań przesyłanych do baz danych oraz liczbę pobranych rekordów.
Statystyki te przedstawione są w formie uogólnionej, ale też w odniesieniu do konkretnych baz, które aktualnie zostały wdrożone na hostingu. Oprócz czysto informacyjnej wartości, również pozwolą na wczesne wykrycie ataków sieciowych na oprogramowanie wystawione na świat na hostingu (jak np. próba przeprowadzenia DDoS).
Ostatnią grupą statystyk oferowanych przez panel administratora usługi CloudHosting nazwa.pl są te dotyczące poczty. Mamy dzięki nim kontrolę nad wykorzystaniem usługi pocztowej przez użytkowników pod względem liczby wysłanych/odebranych maili, logowań z rozróżnieniem protokołów (POP3 i IMAP), a także oczywiście czas użycia procesora czy wreszcie wykorzystanie powierzchni dyskowej.
Podsumowując, administrator zarządzając serwerem w CloudHostingu nazwa.pl ma dostęp do najważniejszych statystyk, które pozwolą mu monitorować działanie hostowanych usług. Nie są one szczególnie wyszukane czy urozmaicone – na prostych i czytelnych wykresach prezentowane są te dane, które najczęściej będą w kręgu zainteresowania. Dzięki temu administracja CloudHostingiem z pewnością będzie bardziej efektywna, pozwalając na sprawniejszą diagnozę przyczyn potencjalnych problemów oraz monitoring pod kątem optymalizacji wydatków przeznaczanych na hosting.
Powiązane publikacje

Opera GX - przeglądarka dla graczy, która wznosi personalizację na nowy poziom. Mody, VPN, sztuczna inteligencja i wiele więcej
30
Test wpływu funkcji Izolacja rdzenia na wydajność w grach w Windows 11, na przykładzie układu NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti
67
Aktualizacja macOS Monterey w praktyce. Sprawdzamy system dedykowany komputerom Apple Mac
26
Aktualizacja iOS 15 w praktyce. Sprawdzamy nowości i zmiany dostępne na smartfonach serii Apple iPhone i iPad
34