HORNET - Anonimowa sieć szybsza od technologii TOR
Zachować anonimowość w obecnym świecie jest bardzo ciężko – wiele serwisów internetowych podczas rejestracji wymaga od nas wielu danych, popularne witryny internetowe śledzą nasze ruchy, aby wiedzieć co lubimy przeglądać, zaś usługi oferujące pocztę nie ukrywają, że lubią skanować treści maili w celu jeszcze lepszego dopasowania reklam. Użytkownicy, którzy cenią swoją prywatność do tej pory mogli korzystać z sieci TOR – cebulowego trasowania pakietów, jakie oferowało anonimowość, ale nie było pozbawione wad. Największym problemem była prędkość – pakiety danych przechodziły przez poszczególne serwery, które przesyłały dane dalej oraz odpowiednio je zabezpieczały. Drugi problem to możliwość podsłuchiwania użytkowników korzystających z sieci TOR.
Na szczęście zwolennicy prywatności w sieci nie muszą załamywać rąk, gdyż powstaje następca sieci TOR o nazwie HORNET. Pełna nazwa brzmi High-speed Onion Routing at the NETwork layer – nowa sieć ma nie tylko wnieść wyższy poziom bezpieczeństwa w porównaniu do TORa, ale ma być przede wszystkim szybsza. Według badaczy z Zurychu oraz Londynu, nowe rozwiązanie pozwoli przesyłać dane z prędkością 93 Gb/s.
Założenia wzmagają apetyt, my jednak czekamy na praktyczne rozwiązania.
Na jakiej zasadzie ma działać HORNET? Na komputerze użytkownika będzie tworzony pakiet kluczy szyfrujących oraz instrukcja mówiąca o tym gdzie zapisane na naszym komputerze klucze mają zostać przekazane. Takie rozwiązanie sprawia, że do następnego serwera przesyłana jest tylko informacja o lokalizacji kluczy. Jeżeli teoretyczne stwierdzenia znajdą odzwierciedlenie w praktyce, każdy z nas będzie mógł skorzystać z bezpiecznej sieci, która będzie działać tak samo szybko jak zwykły Internet. Twórcy sieci oficjalnie jednak przyznają, że zapewnienie 100% anonimowości jest praktycznie niemożliwe i HORNET również może być podatny na podsłuch. Nowa, anonimowa sieć znajduje się aktualnie w fazie testów i nie wiadomo kiedy prace zostaną ukończone.
Powiązane publikacje

Microsoft chce zasilać w przyszłości swoje centra danych za pomocą małych reaktorów nuklearnych
29
TSMC mocno rozbudowuje swój potencjał w zakresie pakowania CoWoS. To efekt popularności sprzętu napędzającego AI
13
Intel i Dell budują nowy superkomputer. Wykorzystane zostaną najnowsze procesory Xeon Scalable i akceleratory Habana Gaudi 2
15
Intel Innovation 2023 - poznaliśmy szczegóły litografii Intel 4, która ma przynieść dwukrotnie większą skalowalność
22