HDMI 2.1 - oficjalna specyfikacja techniczna nowego standardu
Już od dłuższego czasu zastanawialiśmy się, jak będzie wyglądała oficjalna specyfikacja nadchodzącego standardu HDMI w wersji 2.1. Dla osób, którym zależało przede wszystkim na rozdzielczości Ultra HD, dotychczasowa specyfikacja była niezbyt atrakcyjna, bowiem przy podłączaniu sprzętu (komputer, telewizor) do złącza HDMI 2.0a można było uzyskać maksymalnie 60 kl./s przy zachowaniu wspomnianej rozdzielczości 4K. W nadchodzących miesiącach należy jednak spodziewać się niemałej rewolucji. HDMI Forum oficjalnie ogłosiło specyfikację złącza HDMI 2.1. Najważniejszą zmianą jest oczywiście kilkukrotne zwiększenie przepustowości, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie płynności 120 kl./s w rozdzielczości Ultra HD. Ba! Przy odpowiednich modyfikacjach będzie można uzyskać sygnał nawet w 10K!
Zespół HDMI Forum ujawnił oficjalną specyfikację złącza HDMI 2.1. Maksymalna przepustowość nowego standardu zwiększy się do 48 Gbps.
Dotychczasowy standard złącza HDMI - HDMI 2.0 umożliwiał maksymalną przepustowość na poziomie zaledwie 18 Gbps. To z kolei odpowiadało rozdzielczości Ultra HD przy 60 klatkach na sekundę. Nowy standard - HDMI 2.1 - zwiększa przepustowość do 48 Gbps, co znacząco wpłynie na szybkość sygnału. W rozdzielczości 4K będzie można teraz uzyskać do 120 kl./s. Mowa oczywiście o nieskompresowanych materiałach. W ten sam sposób będzie można także przesłać sygnał o rozdzielczości 8K Ultra HD (7680x4320 pikseli) i prędkości 60 klatek na sekundę. Jeśli z kolei zdecydujemy się na użycie technologii Display Stream Compression (DSC) to możliwe będzie nawet przesłanie sygnału o rozdzielczości 8K/10K (10240x4320 pikseli) i maksymalnie 120 kl./s, przy czym będzie to już skompresowany materiał.
Bardzo istotną informacją dla wielu będzie z pewnością to, że złącze HDMI 2.1 będzie kompatybilne wstecz z HDMI 2.0, przy czym do prawidłowej obsługi wysokich rozdzielczości wymagane będzie zaopatrzenie się w nowy kabel z opisem Ultra High Speed HDMI. Kabel będzie oczywiście także wstecznie kompatybilny. Według zespołu HDMI Forum, oferuje on ponadto większą odporność na zakłócenia elektromagnetyczne (EMI), co pozwoli go bezproblemowo zastosować w pobliżu sieci bezprzewodowych. Kolejną nowością w specyfikacji złącza HDMI 2.1 jest wsparcie dla dynamicznego HDR (Dynamic HDR), które wykorzystywać będzie dynamiczne metadane, poprawiając w ten sposób odbiór treści HDR.
HDMI 2.1 przyniesie także cztery nowe rozwiązania, nieobecne do tej pory w standardach HDMI. Pierwsze to Quick Media Switching (QMS) służący do eliminowania opóźnienia powodującego pojawianie się czarnego obrazu przez projekcją właściwego. Drugie rozwiązanie to Variable Refresh Rate (VRR), czyli zmienne odświeżanie ekranu, mające wyeliminować problem rwania obrazu i tzw. stutteringu (mikroprzycięć) np. w grach. Quick Frame Transport (QFT), czyli trzecie wprowadzone rozwiązanie, ma z kolei wpływać na minimalizację opóźnień podczas przesyłania klatek, co z pewnością wpłynie pozytywnie np. na korzystanie z gogli VR. Ostatnią zaprezentowaną funkcjonalnością jest Auto Low Latency Mode, która również ma wpłynąć na poprawę obrazu poprzez minimalizację opóźnień. Specyfikacja testu zgodności z nowym standardem będzie publikowana począwszy od pierwszego kwartału 2018 do trzeciego kwartału 2018 roku. Zapewne w tym okresie pojawią się konkretne informacje o dacie premiery HDMI 2.1.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4