HBM2 - Pamięć o pojemności do 32 GB i przepustowości 1024 GB/s
Standard pamięci GDDR5 dla kart graficznych jest obecny na rynku już od wielu lat - rozwój technologii sugeruje, że na jego miejscu musi pojawić się następca, który zaoferuje lepsze parametry i pozwoli na dalszy rozwój tego segmentu. W ubiegłym roku firma AMD jako pierwszy producent wykorzystała nowy rodzaj pamięci HBM (High Bandwidth Memory) w swoich kartach graficznych z serii Radeon R9 Fury X, Radeon R9 Fury oraz Radeon R9 Nano. Technologia ta nie została do tej pory wykorzystana przez NVIDIĘ i wiele wskazuje na to, że nigdy nie trafi do serii GeForce GTX. Dlaczego? AMD zaimplementowało pierwszą generację HBM, natomiast w tym roku pojawi się HBM2, czyli druga generacja tego standardu. Wiemy coraz więcej na temat wspomnianej pamięci dla GPU.
Specyfikacja pamięci HBM2 bez tajemnic.
HBM1 obecny w najnowszych Radeonach posiadał jeden ważny limit, który ograniczył AMD w konstrukcji serii Fury i procesorów Fiji - mowa tutaj o maksymalnej pojemności, która wynosiła 4 GB. Właśnie dlatego topowy Fury X posiada 4 GB pamięci, a Radeon R9 390X znajdujący się niżej w serii otrzymał 8 GB pamięci. Zgodnie ze specyfikacją standardu HBM1, możliwe jest wykorzystanie czterech stosów, z czego każdy z nich oferuje do 1 GB pamięci (256 MB na warstwę w czterowarstwowych stosach). W przypadku nadchodzącej pamięci HBM2 również możliwe jest wykorzystanie czterech stosów, jednakże tym razem stos może składać się z ośmiu warstw o pojemnośc 1 GB każda.
Dzięki temu w maksymalnej konfiguracji (cztery stosy 8Hi HBM2) możliwe jest uzyskanie aż 32 GB pamięci. HBM2 pozostaje natomiast przy 1024-bitowym interfejsie oraz napięciu zasilania na poziomie 1,2 V. Przy zastosowaniu czterech stosów możemy więc mówić o 4096-bitowej szynie. HBM1 wyraźnie zmniejszyło pobór mocy w stosunku do GDDR5 (do 48%) - HBM2 w porównaniu do HBM1 zmniejsza pobór mocy o 8%. Co więcej, dwukrotnie wzrasta przepustowość (z 512 GB/s na 1024 GB/s).
W przypadku nadchodzących kart graficznych AMD Radeon Polaris oraz NVIDIA Pascal nie powinniśmy spodziewać się wykorzystania maksymalnych możliwości HBM2, a więc pojemności pamięci na poziomie 32 GB. Producenci będą mogli zastosować wiele konfiguracji - można uzyskać nawet 1 GB całkowitej pojemności, stosując jeden dwuwarstwowy stos oferujący po 512 MB na warstwę (najniższa konfiguracja). W tym przypadku przepustowość wyniesie 256 GB/s. Przypominamy, że najdroższy wariant to cztery stosy 8Hi HBM2, gdzie każda warstwa oferuje 1 GB, jeden stos 8 GB, a całkowita pojemność to 32 GB. Ciekawe w jakich segmentach GPU zagości HBM2.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4